Informacja
o bieżących strażackich sprawach w powiecie wąbrzeskim.
---------------------------------------------------------------------------
Niepostrzeżenie minął I kwartał 2022 roku. Niecierpliwie oczekujemy na bardziej wiosenne dni. Póki co – wszyscy żyjemy pod wrażeniem wojny u naszych Ukraińskich Przyjaciół, którym w miarę naszych skromnych możliwości staraliśmy się pomagać w paru podstawowych kwestiach. Tam gdzie potrzebna jest nasza pomoc i organizacja z pewnością będzie można na nas liczyć!
Stopniowo ożywia się nasze życie organizacyjne i normalizuje po obostrzeniach covidowych strażacka praca. Na posiedzeniu Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w dniu 5 kwietnia 2022 roku podsumowaliśmy sytuację i przyjęliśmy kilkanaście ustaleń, które warto wziąć pod uwagę w pracy strażackiej w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Na naszej stronie przekazujemy je w celu skoordynowania działań w naszym powiecie.
Nasze prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.
W prezydium pracuje osiem osób - w tym składzie powinniśmy pracować do 2026 roku – przed nami wiele spraw, wiele wydarzeń, które chcielibyśmy prowadzić. Niżej na zdjęciach; w dniu 5 kwietnia na posiedzeniu stawili się wszyscy jego członkowie. Mieliśmy do omówienia kilka spraw.
Od lewej prowadzący posiedzenie Jarosław Herbowski prezes, autor - sekretarz piszący protokoły i inne teksty, Krzysztof Zieliński w-ce prezes (wójt gminy Książki), Piotr Błażejewski skarbnik, Stefan Pyć przewodniczący powiatowej komisji rewizyjnej.
Danuta Nowacka prezes gminna OSP gminy Dębowa Łąka, Judyta Majewska-Nowek prezes OSP Zieleń, Jarosław Tylmanowski w-ce prezes i Janusz Kopczyński przewodniczący komisji historycznej.
Prezydium pracowało:
- podjęto uchwałę po wsparciu wniosku OSP Błędowo pozytywną opinię na zakup średniego samochodu pożarniczego, który będzie zakupiony przy finansowej pomocy budżetu gminy Płużnica oraz Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego,
- podjęto organizacyjne przygotowanie do udziału w V Zjeździe Wojewódzkim delegatów OSP, na który zgodnie z decyzją Zjazdu Powiatowego OSP delegatami na zjazd są: Jarosław Herbowski, Edward Kruk, Danuta Ozorowska, Krzysztof Zieliński. Oddelegowanym do pracy w zarządzie wojewódzkim OSP został druh Herbowski. Zaproszonym na zjazd jest także Eugeniusz Bala, który otrzyma Medal im. Bolesława Chomicza, a Jarosław Herbowski zaległy Złoty Znak Związku. Zjazd odbędzie się 4 czerwca w Świeciu.
Odbyliśmy posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w dniu 14 kwietnia 2022 roku, na sali PSP w Wąbrzeźnie.
Analizowaliśmy kwestie, podejmowaliśmy zadania;
- Przyjęliśmy informację z przebiegu prac Prezydium Zarządu OP w 2022r.
- Podsumowaliśmy przebieg V Zjazdu Oddziału Powiatowego w 2021 roku, oraz przygotowania organizacyjne do zjazdu wojewódzkiego OSP.
- Wysłuchaliśmy informacji prezesów ZOG ZOSP RP o bieżącej sytuacji organizacyjnej w OSP i zarządach gminnych OSP, oraz przebiegu zebrań sprawozdawczych w br.
- Pracowaliśmy nad regulaminem organizacyjnym – składem osobowym oraz zakresów działań komisji problemowych ZOP.
- Przyjęliśmy informację o planie pracy Powiatowej Komisji Rewizyjnej OP ZOSP RP, przedstawionym przez Stefana Pycia.
- Przyjęliśmy plan działań i organizacji uroczystości w 2022 r.
- Robert Stasiak komendant PSP omówił sytuację pożarową, statystykę zdarzeń, organizację szkoleń i ćwiczeń oraz rozliczenia dotacji dla OSP w 2021 roku i na 2022 rok.
- Przygotowaliśmy materiał-wypisy wybranych fragmentów w ustawie z grudnia 2021 roku: „O Ochotniczych Strażach Pożarnych”.
Otworzył posiedzenie i je prowadził Jarosław Herbowski prezes zarządu powiatowego OSP. W posiedzeniu na 17 członków zarządu wzięło udział 15 osób, co stanowiło frekwencję 88,2 %.
Na posiedzeniu wręczono dyplom honorowego członka Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Wojciechowi Dombrowskiemu, za pracę w naszym zarządzie powiatowym OSP przez trzy kadencje.
Wojciechowi Dombrowskiemu za lata pracy w strażackiej służbie – Podziękowanie!
Wprowadzono nowego komendanta kpt. Roberta Stasiaka w skład i obowiązki członka naszego Zarządu. Zgodnie z naszą wcześniejszą uchwałą w skład Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP wchodzi aktualnie urzędujący komendant wąbrzeskiej PSP. Druh Stasiak jest od dzisiaj członkiem zarządu oddziału powiatowego OSP.
Powitaliśmy w naszym gronie z-cę Komendanta PSP w Wąbrzeźnie bryg. Cezarego Maćczaka.
W podsumowaniu przebiegu naszego V Zjazdu delegatów OSP podziękowano strażakom z Jarantowic – prezesowi OSP Zbigniewowi Szydzikowi i Władysławowi Łukasikowi wójtowi gminy Ryńsk za organizację i pomoc w przygotowaniu świetlicy wiejskiej dzięki czemu stworzono warunki do sprawnego przeprowadzenia naszych obrad – co potwierdził Jarosław Herbowski, który współuczestniczył w tych przygotowaniach. Goście zjazdu porównując nasz Zjazd z innymi uznali go – nawet za zbyt szczegółowy i bogaty – ale my wiemy, iż warto jest traktować własny dorobek należycie, a rozliczenie się z przyjętych zadań jest obowiązkiem Zarządu wobec delegatów.
Informacje o sytuacji w zarządach gminnych OSP przedstawili:
Książki; Piotr Błażejewski,
Płużnica; Janusz Marcinkowski, Edward Kruk,
Dębowa Łąka; Danuta Ozorowska,
Ryńsk; Judyta Nowek, Waldemar Marchewka.
Z przedstawionych informacji o przebiegu zebrań sprawozdawczych wynika iż w gminie Dębowej Łące zebrania zostały odbyte, w Wąbrzeźnie jeszcze nie przeprowadzono w OSP Erg. W Płużnicy na 11 OSP odbyły się trzy zebrania - pozostałe będą organizowane w maju, natomiast w gminie Ryńsk ze względu na pandemię zebrania jeszcze się nie zaczęły, ale odbędą się w maju-czerwcu.
Mówiono o udziale strażaków w akcji wspomagania Ukraińców w różnych formach. Grzegorz Komorowski z Książek podziękował strażakom Krzysztofowi Zielińskiemu wójtowi z Książek za tą inicjatywę oraz Andrzejowi Kujaczyńskiemu komendantowi gminnemu Płużnicy, Sławomirowi Szmytkowskiemu komendantowi gminnemu Dębowej Łąki za włączenie się do organizacji tego przedsięwzięcia. Do Ustrzyk wyjechali strażacy z OSP: Wąbrzeźno – 4 osoby; Płużnica – 3; Książki - .; Nowa Wieś Król. – 2; Dębowa Łąka - ..; Lipnica – 1, Przydwórz – 1; W. Radowiska – 1.
Poinformowano o przygotowaniach do obchodów lecia w OSP w 2022 r.;
Kurkocin ‘100 lecie’ – 25 czerwca.
Zieleń ‘100 lecie’ – 11 czerwca.
Nowa Wieś Królewska ‘120 lecie’ – termin nie jest ustalony.
Wąbrzeźno – wojewódzkie obchody „Dnia Strażaka” w dniu 19 maja.
Kilka elementów planu i kierunki działań na 2022 rok przedstawił prezes Jarosław Herbowski. Każde z zadań zostało przedyskutowane patrząc na nasze możliwości organizacyjne. Kalendarz naszych zadań będzie uściślany w miarę poczynienie dokładnych uzgodnień na Prezydium ZOP i właściwych Komisjach.
Będziemy wspierać Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, dla których w lipcu i sierpniu organizowane będą, między innymi w ośrodku Piła-Młyn zlot i obozy szkoleniowe. Zapowiadane są także większe środki na wspieranie ich działalności.
Chcemy kontynuować inne formy naszej działalności: zawody, turnieje. Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie rekomenduje i będzie uściślał terminy zawodów sportowo-pożarniczych seniorów, zawodów Old-boyów, CTIF dla MDP, turnieju strzeleckiego oraz zawodów pływackich.
Komendant powiatowy PSP kpt. Robert Stasiak zapoznał zebranych z podziałem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dla OSP z terenu powiatu. Pieniądze w wysokości 20-25 tys. zł. decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP otrzymały OSP: Płużnica, Orzechowo, Zieleń, Książki, Wąbrzeźno, Niedźwiedź.
Wydatkowanie tych sum może nastąpić zgodnie z wcześniej ustalonym wykazem wyposażenia strażackiego.
Niżej uczestnicy posiedzenia.
Informacje dodatkowe.
-----------------------------------
Początki działania nowej ustawy; nowa ustawa obowiązuje od dnia 17 grudnia 2021 r. ; „O ochotniczych strażach pożarnych” – jej treść powinna być zapoznana przez wszystkie OSP. Tak na dzisiaj; przypominamy o przyjęciu od zaraz prac strażackich zgodnie z ustawą nad:
1.Umowa o działalności OSP; winno podpisać z samorządem gminnym umowę na działalność strażacką zgodnie z art. 3. ustawy: „Do zadań ochotniczych straży pożarnych należy podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przez…”. W ustawie wypisano działania, które mogą znaleźć się w tej umowie. Sprawę tą należy załatwić w konsultacji z wójtem-burmistrzem.
Art. nr 3 ustawy mówi: „Do zadań ochotniczych straży pożarnych należy podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przez:
1) prowadzenie działań ratowniczych, udział w działaniach ratowniczych oraz akcjach ratowniczych, a także udział w działaniach prowadzonych przez inne służby, inspekcje i straże;
2) udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych poza granicami kraju na podstawie umów międzynarodowych;
3) udział w alarmowaniu i ostrzeganiu ludności o zagrożeniach;
4) udział w ochronie ludności;
5) wykonywanie kwalifikowanej pierwszej pomocy;
6) organizowanie ćwiczeń oraz udział w szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo-pożarniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną, gminę lub inne uprawnione podmioty;
7) zabezpieczanie obszaru chronionego właściwej jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej, określonego w powiatowym (miejskim) planie ratowniczym;
8) propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
9) organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej; 10) organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
11) upowszechnianie i wspieranie współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi z zakresu ochrony przeciwpożarowej;
12) propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy;
13) wspieranie gminy w realizacji pomocy na rzecz społeczności lokalnej;
14) integrowanie społeczności lokalnej;
15) udział we współpracy międzynarodowej gminy.
- Świadczenia ratownicze; m. innymi art. 16. ustawy mówi, iż; „Strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł. Dalej: prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat, oraz osiągnął 65 rok życia. Ustawa precyzuje, iż poprzez czynne uczestnictwo należy rozumieć bezpośredni udział co najmniej raz w roku w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. W sprawach tych toczą się postępowania i druhowie mogą udzielać porady w Komendzie Powiatowej PSP w Wąbrzeźnie.
3.Rozliczanie finansowe OSP; Art. 35 mówi – Ochotnicze straże pożarne prowadzą ewidencję majątku niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych oraz udziału w akcjach ratowniczych… pkt. 4.: „Na wniosek zarządu OSP gmina bezpłatnie prowadzi ewidencję majątku, księgowość oraz rachunkowość ochotniczej straży pożarnej”. Kwestia ta jest do tej pory różnie rozwiązywana w naszych gminach – trzeba o tym rozmawiać w władzami samorządowymi.
- Poza ustawą jest też kwestia umowa na użytkowanie pomieszczeń dla OSP. Ponieważ z zasady korzystamy z obiektów mienia gminnego (remizy, świetlice), należy zawrzeć z właścicielem-gminą umowę na ich użytkowanie. W takiej umowie należy określić warunki na jakich będziemy z nich korzystać.
Początek kadencji w OSP.
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy kolejną 5 – letnią kadencję. Epidemia zawiesiła wiele naszych prac, w tym także organizacyjnych w OSP. W naszym powiecie zawieszona została z początkiem roku kampania sprawozdawcza w OSP – w sumie organizowanie zebrań pozostawiliśmy do decyzji zarządów OSP i w zależności od sytuacji część zebrań została odbyta. Uważamy, iż powinniśmy zakończyć je ostatecznie w miesiącu maju.
Byłoby dobrze, aby rozpoczynając w miarę normalną pracę organizacyjną w OSP, abyśmy przypomnieli sobie o kilku kwestiach;
- powinniśmy przyjąć regulamin organizacyjny nowego zarządu OSP określający podział zadań na poszczególnych jego członków. Z przyjętych zadań winniśmy się okresowo rozliczać na posiedzeniach zarządu, a raz w roku na zebraniu walnym. Podział zadań ma też służyć upowszechnianiu pracy zespołowej – bo taka jest istota „zarządu”. Regulamin powinien określać sposób zwoływania zarządu, przygotowywania porządku obrad, jego prowadzenia, podejmowania uchwał, opinii itp.
- w pracy wewnątrz organizacyjnej, w projektowaniu planu rocznego winniśmy pochylić się nad pracą z wszystkimi grupami strażackiej braci: strażakami JOT-u, młodzieżą, seniorami, członkami wspierającymi. Każda z tych grup winna znaleźć swego opiekuna z ramienia zarządu OSP – ważna jest także współpraca ze stowarzyszeniami i samorządem działającym w środowisku.
- szczególnej naszej wspólnej uwadze winniśmy poświęcić czas i działania dla tych OSP, które w zmieniającej się sytuacji w zasadzie nie prowadzą akcji ratowniczo gaśniczych, lub też wyjeżdżają bardzo rzadko, przez co zatraca w mniemaniu niektórych z nas tradycyjny sens funkcjonowania. Stąd też warto dokładnie pochylić się nad naszymi statutowymi celami i zadaniami wynikającymi ze statutu i ustawy o OSP, gdyż zawierają one sporo propozycji dla wspomnianych jednostek. Trzeba też przyjąć, iż warto utrzymywać naszą strażacką sprawność poprzez udział w zawodach, turniejach, ćwiczeniach, gdyż zawsze może nastąpić moment kiedy będziemy potrzebni.
[Janusz Marcinkowski] [Jarosław Herbowski]
Załączniki;
Regulamin
pracy Zarządu OSP w …………………………………..
Prezes OSP
-----------------
- reprezentuje Ochotniczą Straż Pożarną i kieruje pracami Zarządu.
- zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu OSP.
- podpisuje umowy, akty, korespondencję oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe w imieniu OSP po wcześniejszej akceptacji Zarządu.
- podejmuje decyzję w wypadkach wymagających pilnego załatwienia – decyzje te podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
- składa sprawozdanie Walnemu Zebraniu członków OSP z działalności Zarządu.
-Informuje władze administracyjne, samorządowe i Związku OSP RP o działalności i problemach OSP.
Naczelnik – w-ce prezes OSP;
------------------------------------------
- kieruje jednoosobowo jednostką operacyjno-techniczną poprzez rozkazy i polecenia..
- ustala skład osobowy JOT, aktualizuje go przedkłada do zatwierdzenia Zarządu.
- po uzgodnieniu z Prezesem reprezentuje OSP na zewnątrz.
- kieruje przeciwpożarową działalnością zapobiegawczą.
- opracowuje i przedstawia na posiedzeniu Zarządu plan szkoleń i ćwiczeń OSP i MDP, oraz odpowiada za jego realizację.
- prowadzi z PSP i komendantem gminnym ZOSP RP terminowe szkolenia i ćwiczenia JOT. Odpowiada za ważność okresowych badań lekarskich i ubezpieczenia członków JOT, prowadzi ich ewidencję.
- przygotowuje OSP i MDP do zawodów sportowo – pożarniczych,
- dysponuje sprzętem i urządzeniami pożarniczymi OSP i nadzoruje ich prawidłową eksploatację, w tym odpowiada za czystość w pojazdach pożarniczych i garażach.
- sporządza wnioski o nadanie odznaczeń wyróżniającym się członkom JOT i MDP i przedkłada je po uzgodnieniu z Prezesem do akceptacji Zarządu OSP.
- prowadzi rejestr wyjazdów do akcji ratowniczo gaśniczych.
- odpowiada za stan paliw zarówno w sprzęcie jak i tak zwanym zapasie operacyjnym, kontroluje to we współpracy z Komisją Rewizyjną.
Sekretarz OSP
---------------------
- odpowiada za protokołowanie posiedzeń Walnych Zebrań i Zarządu oraz ewidencję uchwał tych gremiów,
- prowadzi ewidencję wszystkich pism przechodzących i wychodzących i przedkłada je Prezesowi do zapoznania.
- wysyła zawiadomienia o zebraniach, dla członków Zarządu i członków OSP z informacją o terminie i porządku obrad.
- przygotowuje projekty uchwał na posiedzenia Zarządu.
- gromadzi informację do sprawozdań z działań OSP,
- prowadzi rejestry: stanu osobowego OSP, odznaczeń członków OSP.
Skarbnik OSP
------------------
- opracowuje projekty planów finansowych i sprawozdania finansowe.
- sprawuje nadzór nad dyscypliną budżetową i opłacaniem składek członkowskich przez członków OSP.
- podpisuje z Prezesem korespondencję i dokumenty w sprawach finansowych.
- przedstawia na każdym posiedzeniu Zarządu OSP informację dotyczącą dochodów i rozchodów.
Gospodarz OSP – Członek Zarządu
- prowadzi ewidencję majątku OSP.
- wspólnie z Naczelnikiem przydziela wyposażenie osobiste członkom OSP, oraz prowadzi ich ewidencję.
- przyjmuje niepotrzebne i zużyte przedmioty mundurowe i inne wyposażenie osobiste od członków OSP oraz przedstawia Zarządowi ich wykaz.
- prowadzi ewidencję wypożyczeń sprzętu.
- dba o porządek w pomieszczeniach OSP.
- w porozumieniu z Naczelnikiem odpowiada za terminowe prowadzenie przeglądów i konserwację sprzętu OSP.
Regulamin pracy Zarządu został wykonany na potrzeby OSP w ………………………, dopuszcza się w drodze uchwał wprowadzania zmian w celu dalszego usprawniania pracy między członkami OSP.
Przykładowy wykaz dokumentacji OSP.
--------------------------------------------
1.Książka pracy naczelnika;
- wykaz członków zwyczajnych, honorowych, wspierających,
- wykaz członków MDP; (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza),
- wykaz członków JOT-u – zgodnie z uchwałą zebrania OSP,
- zapisy wydarzeń, prac członków OSP.
*Weryfikację stanu członków OSP, w poszczególnych kategoriach przeprowadzić na posiedzeniu zarządu OSP przed zebranie rocznym – sprawozdawczym.
- Planowanie, sprawozdawczość;
- plan zamierzeń, w tym plan zakupów, remontów,
- sprawozdanie roczne z działań OSP,
- rejestr wniosków, uchwał, opinii,
- protokoły z zebrań zarządu i zebrań OSP.
- Dokumenty skarbnika; (Książka skarbnika);
- wykaz składek,
- plan finansowy,
- książka dochodów o rozchodów.
- Dokumenty Komisji Rewizyjnej:
- skład osobowy Komisji,
- plan pracy,
- protokoły – notatki z zebrań,
- sprawozdania z rocznej pracy,
- wnioski o absolutorium dla zarządu.
- Gospodarz remizy OSP:
- książki ewidencji wyposażenia. W zasadzie powinno prowadzić się odrębne dla wyposażenia dla sprzętu kupowanego przez OSP i odrębnego dla kupowanego prze gminę i sponsorów, z projektów itp.
Przygotował; Janusz Marcinkowski
*Dokumentacja winna być kompletowana kadencyjnie.