Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Informacja o działaniach OSP w powiecie. wąbrzeskim.

Janusz Marcinkowski

Informacja

o bieżących strażackich sprawach w powiecie wąbrzeskim.

---------------------------------------------------------------------------

Niepostrzeżenie minął I kwartał 2022 roku. Niecierpliwie oczekujemy na bardziej wiosenne dni. Póki co – wszyscy żyjemy pod wrażeniem wojny u naszych Ukraińskich Przyjaciół, którym w miarę naszych skromnych możliwości staraliśmy się pomagać w paru podstawowych kwestiach. Tam gdzie potrzebna jest nasza pomoc i organizacja z pewnością będzie można na nas liczyć!

Stopniowo ożywia się nasze życie organizacyjne i normalizuje po obostrzeniach covidowych strażacka praca. Na posiedzeniu Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w dniu 5 kwietnia 2022 roku podsumowaliśmy sytuację i przyjęliśmy kilkanaście ustaleń, które warto wziąć pod uwagę w pracy strażackiej w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Na naszej stronie przekazujemy je w celu skoordynowania działań w naszym powiecie.

Nasze prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

W prezydium pracuje osiem osób - w tym składzie powinniśmy pracować do 2026 roku – przed nami wiele spraw, wiele wydarzeń, które chcielibyśmy prowadzić. Niżej na zdjęciach; w dniu 5 kwietnia na posiedzeniu stawili się wszyscy jego członkowie. Mieliśmy do omówienia kilka spraw.

Screen Shot 04 16 22 at 02.53 PM

Od lewej prowadzący posiedzenie Jarosław Herbowski prezes, autor - sekretarz piszący protokoły i inne teksty, Krzysztof Zieliński w-ce prezes (wójt gminy Książki), Piotr Błażejewski skarbnik, Stefan Pyć przewodniczący powiatowej komisji rewizyjnej.

Screen Shot 04 16 22 at 02.54 PM

Danuta Nowacka prezes gminna OSP gminy Dębowa Łąka, Judyta Majewska-Nowek prezes OSP Zieleń, Jarosław Tylmanowski w-ce prezes i Janusz Kopczyński przewodniczący komisji historycznej.

 Prezydium pracowało:

- podjęto uchwałę po wsparciu wniosku OSP Błędowo pozytywną opinię na zakup średniego samochodu pożarniczego, który będzie zakupiony przy finansowej pomocy budżetu gminy Płużnica oraz Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego,

- podjęto organizacyjne przygotowanie do udziału w V Zjeździe Wojewódzkim delegatów OSP, na który zgodnie z decyzją Zjazdu Powiatowego OSP delegatami na zjazd są: Jarosław Herbowski, Edward Kruk, Danuta Ozorowska, Krzysztof Zieliński. Oddelegowanym do pracy w zarządzie wojewódzkim OSP został druh Herbowski. Zaproszonym na zjazd jest także Eugeniusz Bala, który otrzyma Medal im. Bolesława Chomicza, a Jarosław Herbowski zaległy Złoty Znak Związku. Zjazd odbędzie się 4 czerwca w Świeciu.

Odbyliśmy posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w dniu 14 kwietnia 2022 roku, na sali PSP w Wąbrzeźnie.

Analizowaliśmy kwestie, podejmowaliśmy zadania;

  1. Przyjęliśmy informację z przebiegu prac Prezydium Zarządu OP w 2022r.
  2. Podsumowaliśmy przebieg V Zjazdu Oddziału Powiatowego w 2021 roku, oraz przygotowania organizacyjne do zjazdu wojewódzkiego OSP.
  3. Wysłuchaliśmy informacji prezesów ZOG ZOSP RP o bieżącej sytuacji organizacyjnej w OSP i zarządach gminnych OSP, oraz przebiegu zebrań sprawozdawczych w br.
  4. Pracowaliśmy nad regulaminem organizacyjnym – składem osobowym oraz zakresów działań komisji problemowych ZOP.
  5. Przyjęliśmy informację o planie pracy Powiatowej Komisji Rewizyjnej OP ZOSP RP, przedstawionym przez Stefana Pycia.
  6. Przyjęliśmy plan działań i organizacji uroczystości w 2022 r.
  7. Robert Stasiak komendant PSP omówił sytuację pożarową, statystykę zdarzeń, organizację szkoleń i ćwiczeń oraz rozliczenia dotacji dla OSP w 2021 roku i na 2022 rok.
  8. Przygotowaliśmy materiał-wypisy wybranych fragmentów w ustawie z grudnia 2021 roku: „O Ochotniczych Strażach Pożarnych”.

Otworzył posiedzenie i je prowadził Jarosław Herbowski prezes zarządu powiatowego OSP. W posiedzeniu na 17 członków zarządu wzięło udział 15 osób, co stanowiło frekwencję 88,2 %.

Screen Shot 04 16 22 at 02.54 PM 001

Na posiedzeniu wręczono dyplom honorowego członka Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Wojciechowi Dombrowskiemu, za pracę w naszym zarządzie powiatowym OSP przez trzy kadencje.

Screen Shot 04 16 22 at 02.54 PM 002

Wojciechowi Dombrowskiemu za lata pracy w strażackiej służbie – Podziękowanie!

Wprowadzono nowego komendanta kpt. Roberta Stasiaka w skład i obowiązki członka naszego Zarządu. Zgodnie z naszą wcześniejszą uchwałą w skład Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP wchodzi aktualnie urzędujący komendant wąbrzeskiej PSP. Druh Stasiak jest od dzisiaj członkiem zarządu oddziału powiatowego OSP.

2022 posiedz ZOP 2

Powitaliśmy w naszym gronie z-cę Komendanta PSP w Wąbrzeźnie bryg. Cezarego Maćczaka.

Screen Shot 04 16 22 at 03.12 PM

W podsumowaniu przebiegu naszego V Zjazdu delegatów OSP podziękowano strażakom z Jarantowic – prezesowi OSP Zbigniewowi Szydzikowi i Władysławowi Łukasikowi wójtowi gminy Ryńsk za organizację i pomoc w przygotowaniu świetlicy wiejskiej dzięki czemu stworzono warunki do sprawnego przeprowadzenia naszych obrad – co potwierdził Jarosław Herbowski, który współuczestniczył w tych przygotowaniach. Goście zjazdu porównując nasz Zjazd z innymi uznali go – nawet za zbyt szczegółowy i bogaty – ale my wiemy, iż warto jest traktować własny dorobek należycie, a rozliczenie się z przyjętych zadań jest obowiązkiem Zarządu wobec delegatów.

Informacje o sytuacji w zarządach gminnych OSP przedstawili:

Książki; Piotr Błażejewski,

Płużnica; Janusz Marcinkowski, Edward Kruk,

Dębowa Łąka; Danuta Ozorowska,

Ryńsk; Judyta Nowek, Waldemar Marchewka.

          Z przedstawionych informacji o przebiegu zebrań sprawozdawczych wynika iż w gminie Dębowej Łące zebrania zostały odbyte, w Wąbrzeźnie jeszcze nie przeprowadzono w OSP Erg. W Płużnicy na 11 OSP odbyły się trzy zebrania - pozostałe będą organizowane w maju, natomiast w gminie Ryńsk ze względu na pandemię zebrania jeszcze się nie zaczęły, ale odbędą się w maju-czerwcu.

          Mówiono o udziale strażaków w akcji wspomagania Ukraińców w różnych formach. Grzegorz Komorowski z Książek podziękował strażakom Krzysztofowi Zielińskiemu wójtowi z Książek za tą inicjatywę oraz Andrzejowi Kujaczyńskiemu komendantowi gminnemu Płużnicy, Sławomirowi Szmytkowskiemu komendantowi gminnemu Dębowej Łąki za włączenie się do organizacji tego przedsięwzięcia. Do Ustrzyk wyjechali strażacy z OSP: Wąbrzeźno – 4 osoby; Płużnica – 3; Książki - .; Nowa Wieś Król. – 2; Dębowa Łąka - ..; Lipnica – 1, Przydwórz – 1; W. Radowiska – 1.

Poinformowano o przygotowaniach do obchodów lecia w OSP w 2022 r.;

Kurkocin ‘100 lecie’ – 25 czerwca.

Zieleń ‘100 lecie’ – 11 czerwca.

Nowa Wieś Królewska ‘120 lecie’ – termin nie jest ustalony.

Wąbrzeźno – wojewódzkie obchody „Dnia Strażaka” w dniu 19 maja.

         Kilka elementów planu i kierunki działań na 2022 rok przedstawił prezes Jarosław Herbowski. Każde z zadań zostało przedyskutowane patrząc na nasze możliwości organizacyjne. Kalendarz naszych zadań będzie uściślany w miarę poczynienie dokładnych uzgodnień na Prezydium ZOP i właściwych Komisjach.

Będziemy wspierać Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, dla których w lipcu i sierpniu organizowane będą, między innymi w ośrodku Piła-Młyn zlot i obozy szkoleniowe. Zapowiadane są także większe środki na wspieranie ich działalności.

          Chcemy kontynuować inne formy naszej działalności: zawody, turnieje. Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie rekomenduje i będzie uściślał terminy zawodów sportowo-pożarniczych seniorów, zawodów Old-boyów, CTIF dla MDP, turnieju strzeleckiego oraz zawodów pływackich.

Komendant powiatowy PSP kpt. Robert Stasiak zapoznał zebranych z podziałem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dla OSP z terenu powiatu. Pieniądze w wysokości 20-25 tys. zł. decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP otrzymały OSP: Płużnica, Orzechowo, Zieleń, Książki, Wąbrzeźno, Niedźwiedź.

Wydatkowanie tych sum może nastąpić zgodnie z wcześniej ustalonym wykazem wyposażenia strażackiego.

Niżej uczestnicy posiedzenia.

Screen Shot 04 16 22 at 02.56 PM

                                 Informacje dodatkowe.

                               -----------------------------------

Początki działania nowej ustawy; nowa ustawa obowiązuje od dnia 17 grudnia 2021 r. ; „O ochotniczych strażach pożarnych” – jej treść powinna być zapoznana przez wszystkie OSP. Tak na dzisiaj; przypominamy o przyjęciu od zaraz prac strażackich zgodnie z ustawą nad:

1.Umowa o działalności OSP; winno podpisać z samorządem gminnym umowę na działalność strażacką zgodnie z art. 3. ustawy:Do zadań ochotniczych straży pożarnych należy podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przez…”. W ustawie wypisano działania, które mogą znaleźć się w tej umowie. Sprawę tą należy załatwić w konsultacji z wójtem-burmistrzem.

Art. nr 3 ustawy mówi: „Do zadań ochotniczych straży pożarnych należy podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przez:

1) prowadzenie działań ratowniczych, udział w działaniach ratowniczych oraz akcjach ratowniczych, a także udział w działaniach prowadzonych przez inne służby, inspekcje i straże;

2) udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych poza granicami kraju na podstawie umów międzynarodowych;

3) udział w alarmowaniu i ostrzeganiu ludności o zagrożeniach;

4) udział w ochronie ludności;

5) wykonywanie kwalifikowanej pierwszej pomocy;

6) organizowanie ćwiczeń oraz udział w szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo-pożarniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną, gminę lub inne uprawnione podmioty;

7) zabezpieczanie obszaru chronionego właściwej jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej, określonego w powiatowym (miejskim) planie ratowniczym;

8) propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;

9) organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej; 10) organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;

11) upowszechnianie i wspieranie współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi z zakresu ochrony przeciwpożarowej;

12) propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy;

13) wspieranie gminy w realizacji pomocy na rzecz społeczności lokalnej;

14) integrowanie społeczności lokalnej;

15) udział we współpracy międzynarodowej gminy.

  1. Świadczenia ratownicze; m. innymi art. 16. ustawy mówi, iż; „Strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł. Dalej: prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat, oraz osiągnął 65 rok życia. Ustawa precyzuje, iż poprzez czynne uczestnictwo należy rozumieć bezpośredni udział co najmniej raz w roku w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. W sprawach tych toczą się postępowania i druhowie mogą udzielać porady w Komendzie Powiatowej PSP w Wąbrzeźnie.

3.Rozliczanie finansowe OSP; Art. 35 mówi – Ochotnicze straże pożarne prowadzą ewidencję majątku niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych oraz udziału w akcjach ratowniczych… pkt. 4.: „Na wniosek zarządu OSP gmina bezpłatnie prowadzi ewidencję majątku, księgowość oraz rachunkowość ochotniczej straży pożarnej”. Kwestia ta jest do tej pory różnie rozwiązywana w naszych gminach – trzeba o tym rozmawiać w władzami samorządowymi.

  1. Poza ustawą jest też kwestia umowa na użytkowanie pomieszczeń dla OSP. Ponieważ z zasady korzystamy z obiektów mienia gminnego (remizy, świetlice), należy zawrzeć z właścicielem-gminą umowę na ich użytkowanie. W takiej umowie należy określić warunki na jakich będziemy z nich korzystać.

Początek kadencji w OSP.

          W ubiegłym roku rozpoczęliśmy kolejną 5 – letnią kadencję. Epidemia zawiesiła wiele naszych prac, w tym także organizacyjnych w OSP. W naszym powiecie zawieszona została z początkiem roku kampania sprawozdawcza w OSP – w sumie organizowanie zebrań pozostawiliśmy do decyzji zarządów OSP i w zależności od sytuacji część zebrań została odbyta. Uważamy, iż powinniśmy zakończyć je ostatecznie w miesiącu maju.

Byłoby dobrze, aby rozpoczynając w miarę normalną pracę organizacyjną w OSP, abyśmy przypomnieli sobie o kilku kwestiach;

- powinniśmy przyjąć regulamin organizacyjny nowego zarządu OSP określający podział zadań na poszczególnych jego członków. Z przyjętych zadań winniśmy się okresowo rozliczać na posiedzeniach zarządu, a raz w roku na zebraniu walnym. Podział zadań ma też służyć upowszechnianiu pracy zespołowej – bo taka jest istota „zarządu”. Regulamin powinien określać sposób zwoływania zarządu, przygotowywania porządku obrad, jego prowadzenia, podejmowania uchwał, opinii itp.

- w pracy wewnątrz organizacyjnej, w projektowaniu planu rocznego winniśmy pochylić się nad pracą z wszystkimi grupami strażackiej braci: strażakami JOT-u, młodzieżą, seniorami, członkami wspierającymi. Każda z tych grup winna znaleźć swego opiekuna z ramienia zarządu OSP – ważna jest także współpraca ze stowarzyszeniami i samorządem działającym w środowisku.

- szczególnej naszej wspólnej uwadze winniśmy poświęcić czas i działania dla tych OSP, które w zmieniającej się sytuacji w zasadzie nie prowadzą akcji ratowniczo gaśniczych, lub też wyjeżdżają bardzo rzadko, przez co zatraca w mniemaniu niektórych z nas tradycyjny sens funkcjonowania. Stąd też warto dokładnie pochylić się nad naszymi statutowymi celami i zadaniami wynikającymi ze statutu i ustawy o OSP, gdyż zawierają one sporo propozycji dla wspomnianych jednostek. Trzeba też przyjąć, iż warto utrzymywać naszą strażacką sprawność poprzez udział w zawodach, turniejach, ćwiczeniach, gdyż zawsze może nastąpić moment kiedy będziemy potrzebni.

[Janusz Marcinkowski]                           [Jarosław Herbowski]

Załączniki;

                               Regulamin                

             pracy Zarządu OSP w …………………………………..

 Prezes OSP

-----------------

- reprezentuje Ochotniczą Straż Pożarną i kieruje pracami Zarządu.

- zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu OSP.

- podpisuje umowy, akty, korespondencję oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe w imieniu OSP po wcześniejszej akceptacji Zarządu.

- podejmuje decyzję w wypadkach wymagających pilnego załatwienia – decyzje te podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu.

- składa sprawozdanie Walnemu Zebraniu członków OSP z działalności Zarządu.

-Informuje władze administracyjne, samorządowe i Związku OSP RP o działalności i problemach OSP.

Naczelnik – w-ce prezes OSP;

------------------------------------------

- kieruje jednoosobowo jednostką operacyjno-techniczną poprzez rozkazy i polecenia..

- ustala skład osobowy JOT, aktualizuje go przedkłada do zatwierdzenia Zarządu.

- po uzgodnieniu z Prezesem reprezentuje OSP na zewnątrz.

- kieruje przeciwpożarową działalnością zapobiegawczą.

- opracowuje i przedstawia na posiedzeniu Zarządu plan szkoleń i ćwiczeń OSP i MDP, oraz odpowiada za jego realizację.

- prowadzi z PSP i komendantem gminnym ZOSP RP terminowe szkolenia i ćwiczenia JOT. Odpowiada za ważność okresowych badań lekarskich i ubezpieczenia członków JOT, prowadzi ich ewidencję.

- przygotowuje OSP i MDP do zawodów sportowo – pożarniczych,

- dysponuje sprzętem i urządzeniami pożarniczymi OSP i nadzoruje ich prawidłową eksploatację, w tym odpowiada za czystość w pojazdach pożarniczych i garażach.

- sporządza wnioski o nadanie odznaczeń wyróżniającym się członkom JOT i MDP i przedkłada je po uzgodnieniu z Prezesem do akceptacji Zarządu OSP.

- prowadzi rejestr wyjazdów do akcji ratowniczo gaśniczych.

- odpowiada za stan paliw zarówno w sprzęcie jak i tak zwanym zapasie operacyjnym, kontroluje to we współpracy z Komisją Rewizyjną.

Sekretarz OSP

---------------------

- odpowiada za protokołowanie posiedzeń Walnych Zebrań i Zarządu oraz ewidencję uchwał tych gremiów,

- prowadzi ewidencję wszystkich pism przechodzących i wychodzących i przedkłada je Prezesowi do zapoznania.

- wysyła zawiadomienia o zebraniach, dla członków Zarządu i członków OSP z informacją o terminie i porządku obrad.

- przygotowuje projekty uchwał na posiedzenia Zarządu.

- gromadzi informację do sprawozdań z działań OSP,

- prowadzi rejestry: stanu osobowego OSP, odznaczeń członków OSP.

 Skarbnik OSP

------------------

- opracowuje projekty planów finansowych i sprawozdania finansowe.

- sprawuje nadzór nad dyscypliną budżetową i opłacaniem składek członkowskich przez członków OSP.

- podpisuje z Prezesem korespondencję i dokumenty w sprawach finansowych.

- przedstawia na każdym posiedzeniu Zarządu OSP informację dotyczącą dochodów i rozchodów.

Gospodarz OSP – Członek Zarządu

- prowadzi ewidencję majątku OSP.

- wspólnie z Naczelnikiem przydziela wyposażenie osobiste członkom OSP, oraz prowadzi ich ewidencję.

- przyjmuje niepotrzebne i zużyte przedmioty mundurowe i inne wyposażenie osobiste od członków OSP oraz przedstawia Zarządowi ich wykaz.

- prowadzi ewidencję wypożyczeń sprzętu.

- dba o porządek w pomieszczeniach OSP.

- w porozumieniu z Naczelnikiem odpowiada za terminowe prowadzenie przeglądów i konserwację sprzętu OSP.

Regulamin pracy Zarządu został wykonany na potrzeby OSP w ………………………, dopuszcza się w drodze uchwał wprowadzania zmian w celu dalszego usprawniania pracy między członkami OSP.

 Przykładowy wykaz dokumentacji OSP.

--------------------------------------------

1.Książka pracy naczelnika;

- wykaz członków zwyczajnych, honorowych, wspierających,

- wykaz członków MDP; (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza),

- wykaz członków JOT-u – zgodnie z uchwałą zebrania OSP,

- zapisy wydarzeń, prac członków OSP.

*Weryfikację stanu członków OSP, w poszczególnych kategoriach przeprowadzić na posiedzeniu zarządu OSP przed zebranie rocznym – sprawozdawczym.

  1. Planowanie, sprawozdawczość;

- plan zamierzeń, w tym plan zakupów, remontów,

- sprawozdanie roczne z działań OSP,

- rejestr wniosków, uchwał, opinii,

- protokoły z zebrań zarządu i zebrań OSP.

  1. Dokumenty skarbnika; (Książka skarbnika);

- wykaz składek,

- plan finansowy,

- książka dochodów o rozchodów.

  1. Dokumenty Komisji Rewizyjnej:

- skład osobowy Komisji,

- plan pracy,

- protokoły – notatki z zebrań,

- sprawozdania z rocznej pracy,

- wnioski o absolutorium dla zarządu.

  1. Gospodarz remizy OSP:

- książki ewidencji wyposażenia. W zasadzie powinno prowadzić się odrębne dla wyposażenia dla sprzętu kupowanego przez OSP i odrębnego dla kupowanego prze gminę i sponsorów, z projektów itp.

 

                                                                               Przygotował; Janusz Marcinkowski

 

*Dokumentacja winna być kompletowana kadencyjnie.

 

Kategoria: /