Wizyta młodzieży w Hagen.
Opracowanie Janusz Marcinkowski. Płużnica 2015 r.
Zdjęcia z albumu Grażyny Majewskiej.
-----------------------------------------------------------
W ramach współpracy między niemiecką gminą Hagen a gminą Płużnica 20 osobowa grupa naszej strażackiej młodzieży wyjechała dnia 4 lipca do Niemiec do naszych przyjaciół.
Na Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZSOP w Płużnicy ustaliliśmy skład grupy. Uznaliśmy, iż w nagrodę za działalność strażacką pojedzie młodzież z tych OSP w których funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a na dodatek bierze udział w CTIF, czyli w zawodach dla młodzieży strażackiej tego międzynarodowego systemu. Wiekowo byli to młodzi ludzie w wieku 12-17 lat. Dla przypomnienia MDP istnieją w OSP Błędowo, Nowa Wieś Królewska i w Uciążu. Niestety, z różnych przyczyn jest ich coraz mniej. Preferencje do wyjazdu mówiły o tym, iż pierwszeństwo wyjazdu należy również do aktywnych uczestników Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zawodów sportowo-pożarniczych i turniejów sportowych.
Według tych warunków wybór padł na MDP z Nowej Wsi Królewskiej, a główny ciężar organizacyjny przyjął na siebie Edward Kruk prezes OSP w Nowej Wsi Królewskiej.
Uczestnicy wizyty
Z naszymi niemieckimi przyjaciółmi ustalono czas przebywania w Niemczech na dni od 4 do 11 lipca 2015 r. Według kalendarza pobyt wypadł od soboty do soboty. Koszty podróży tam i z powrotem ponosiła strona polska. Nasz autokar jeździł po Niemczech, ale paliwo zapłacili gospodarze. Oni też zapewnili program, spanie w namiotach, ‘wikt i opierunek’. Organizatorzy niemieccy prosili, aby zabrać z sobą śpiwory, materace. Wycieczkowicze spali bowiem po harcersku; w namiotach.
Powstał problem z opiekunowie i wychowawcami, którzy winni mieć odpowiednie kwalifikacje. Ostatecznie zgodziła się nauczycielka gimnazjum Grażyna Majewska i młoda członkini straży pożarnej z Błędowa Mariola Łęgowska.
Natomiast po sporej dyskusji ustalono, iż w delegacji strażackiej jadą członkowie Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego; Józef Boruta, Edward Kruk, Andrzej Kujaczyński, Marek Liszaj i Ryszard Stafiej.
Zapytałem ‘wycieczkowiczów’ o wrażenia. Uzyskałem wypowiedź Marioli Łęgowskiej, którą pozwalam sobie zamieścić; „Wycieczkę uważam za udaną, było bardzo ciekawie. Niemcy urozmaicili nam pobyt. Z mojego punktu widzenia dobrze jest wyjechać na kilka dni do innego kraju, poznać kulturę i zobaczyć jak żyją ludzie. Hagen to bardzo ładne okolice. Jako opiekun młodzieży również wiele doświadczyłam. Atmosfera wśród uczestników była miła i wesoła. Dzieci zachowywały się bardzo dobrze i podobnie jak my były zadowolone z wyjazdu i atrakcji jakie nam przygotowali niemieccy przyjaciele. Bywały śmieszne sytuacje z porozumiewaniem się z nimi; mówiło się trochę po niemiecku trochę po angielsku. Jak nam nie wychodziło, to ‘gadaliśmy’ na migi. Zwiedzaliśmy i odpoczywaliśmy. Mieliśmy niecodzienne warunki noclegowe bo spaliśmy pod namiotem, a nie było za ciepło w tym okresie, ale uważam że to była interesująca życiowa przygoda”.
Lokalna prasa naszych przyjaciół zamieściła artykuł z okazji pobytu płużnickiej grupy młodzieży.
Młodzięz strażacka z Płużnicy w czerwcu w Gminie!
Rechtenfleth. W sierpniu 2011 roku około 50 dzieci i 25 opiekunów odwiedziło Płużnicę, gminę partnerską Gminy Hagen. Głównym punktem programu były młodzieżowe zawody strażackie. Teraz przyszedł czas na rewizytę.
Od soboty, 4 lipca, do soboty 11 lipca, trwać będzie wizyta polskiej młodzieży strażackiej z Płużnicy w Gminie Hagen. 20 osób w wieku od 12 do 18 lat ma zapewniony nocleg na polu namiotowym w Rechtenfleth. Gmina ustaliła program dla grupy. Młodzież w wieku powyżej 10 lat może się jeszcze zgłaszać do udziału w niektórych punktach programu.
W niedzielę, 5 lipca, odbędzie się wspólne śniadanie, a następnie przejażdżka po porcie rybackim w Bremerhaven. Po obiedzie w programie przewidziana jest wizyta w Klimahaus (dom klimatyczny). Można się jeszcze zgłaszać (Koszt: 10 Euro).
W poniedziałek, 6 lipca, grupa młodzieży z Polski wraz z młodzieżą strażacką z Uthlede zaplanowane ma zwiedzanie stadionu z przewodnikiem. Następnie odbędzie się grill u rodziny Meyer w Wersabe. We wtorkowe przedpołudnie, 7 lipca, młodzież z Płużnicy jedzie do Zawodowej Straży Pożarnej w Bremerhaven. Na środowe popołudnie, 8 lipca, młodzież z Gminy może się jeszcze zapisywać, aby zagrać wspólne mecze piłki plażowej, piłki nożnej i piłki siatkowej. Potem będzie można skosztować pieczonego prosiaka (Koszt: 5 Euro).
W czwartkowe popołudnie, 9 lipca, grupa z Płużnicy zagra na Piratenburg w swingolfa albo w golfa nożnego. Po meczu na Piratenburg będzie można zjeść hamburgera. Trwają jeszcze zapisy (Koszt: 5 Euro).
Stowarzyszenie młodzieży Hagen, w piątkowe popołudnie, 10 lipca, zaproponuje polskiej młodzieży grę terenową Geocoaching. Na kolację zaplanowano pizzę. Młodzież z Gminy może się jeszcze zapisywać (Koszt: 2,5 Euro).
Zapisy prowadzi Frauke Tienken z Gminy Hagen w Bremischen do 24 czerwca.
Tłumaczenie: Ilona Łęgowska
Nasi strażacy w Niemczach;
Reprezentowali nas; niemiecka opiekunka grupy ….. Ryszard Stafiej, Wiesław Kwiatkowski, Marek Liszaj.
Andrzej Kujaczyński
Edward Kruk. Obok Edwarda jeden z szefów niemieckich strażaków Struss z fotką ze spotkania w Orłowie w 2010 roku
Mariola Łęgowska
Nasi młodzi przyjaciele;
Na stadionie, z prawej opiekunka młodzieży Grażyna Majewska.
Program był bardzo ciekawy, urozmaicony, uczestnicy mieli okazję być w wielu pięknych miejscach.
Sport
Pokaz sprzętu, wyposażenia strażackiego.
Zwiedzanie remizy niemieckich strażaków.
Zwiedzanie farmy (fabryki) krów mlecznych.
I takie piękne widoki.