Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Kronika OSP Orzechówko.

Janusz Marcinkowski

Kolejna kronika OSP wydrukowana.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

11 października 2024 roku zarząd OSP Orzechówko zorganizował spotkanie „autorskie” mieszkańców wsi z okazji wydrukowania kilkudziesięciu egzemplarzy „Kroniki OSP Orzechówko”. Naszym czytelnikom należy się wyjaśnienie – być może nasze strażackie opracowania historyczne powinniśmy nazywać „Szkicami do historii OSP …”, gdyż są pisane tu i teraz, chociaż sięgają do samych początków działalności formacji strażackich, jakie tworzono na pomorskich wsiach począwszy od końca XX wieku – także później, aż po lata 50 te - po II wojnie światowej. Jakkolwiek nie nazywać tych opracowań powstają one z potrzeby zebrania wszystkich możliwych informacji o działaniach strażackich w konkretnej wsi. Są to dokumenty własne OSP, które zachowały się w bardzo różnym stanie i nie zawsze kompletne oraz wyszperane w różnych miejscach, włącznie z kwerendą przedwojennych gazet.

Druh Piotr Niemice przegląda pachnącą farbą drukarską książkę z historią OSP Orzechówko.

2024 10 11 Kronika Orzechówko 5

2024 10 11 Kronika Orzechówko 8

Goście i strażacy na spotkaniu w Orzechówku.

2024 10 11 Kronika Orzechówko 1

Od lewej: Marcin Milanik – komendant gminny OSP, at. kpt. Robert Stasiak – komendant powiatowy PSP, Władysław Łukasik – wójt gminy, prezes gminny OSP, Jarosław Herbowski prezes wojewódzki OSP. Z prawej duhowie z OSP Orzechówko: Ireneusz Szczepański, Mirosław Kuśnierz, Karol Oliniacz...

Uroczystość otworzył i prowadził Janusz Długozima prezes OSP, który witając gości, mieszkańców i strażaków na dzisiejszym spotkaniu stwierdził, iż jest ono poświęcone zakończeniu prac nad historią OSP Orzechówko, traktującą ją od najdalszych jego dziejów pod tytułem: „Kronika OSP Orzechówko” mojego autorstwa – za co złożył mi Piękne Podziękowanie. Zostałem poproszony o wystąpienie, które w skrócie brzmiało mniej więcej tak: „ Dziękuję bardzo Prezesowi OSP za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Jestem, podobnie jak i inni zaproszeni, mile zaskoczeniu tak licznym przybyciem mieszkańców i strażaków na to spotkanie. Zainteresowanie opracowaniem było wyjątkowe. Nad zebraniem materiałów; dokumentów, zdjęć, zebraniem relacji, oraz bezpośrednią pracą nad treściami zamieszczonymi w opracowaniu pracowało kilkunastu strażaków. Prowadziliśmy wspólną weryfikację treści. Głównym organizatorem procesu zbierania materiałów był druh Janusz Długozima.

Wszystkim mieszkańcom, strażakom wsi Orzechówko serdecznie Dziękuję na kilku miesięczną współpracą nad historią OSP Orzechówko – myślę, że będzie to ważny przyczynek do zachowania w pamięci społecznej dziejów strażactwa tej wsi”.

W podobnym tonie wypowiadali się; Władysław Łukasik, Jarosław Herbowski i st. kpt. Robert Stasiak, dzieląc się uwagami o inicjatywach gromadzenia i opracowywania strażackich dziejów.

2024 10 11 Kronika Orzechówko 4

 Na zdjęciu: Władysław Łukasik (obok Janusz Długozima – inicjator i organizator prac kronikarskich), st. kpt. Robert Stasiak, Jarosław Herbowski.

 Zaczęło się przekazywanie opracowań; „Kronika OSP Orzechówko” strażakom, mieszkańców wsi.

2024 10 11 Kronika Orzechówko 9

Książki wręczali: Mirosław Kuśnierz naczelnik OSP, Władysław Łukasik wójt gminy, Janusz Długozima prezes OSP.

Kronika OSP Orzechówko liczy sobie 222 strony. Została wydrukowana na bardzo dobrym papierze przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne na zlecenie wójta gminy Ryńsk. Opracowanie oprócz zapisu treści zawiera kopie dokumentów, sporo zdjęć – można by ją określić jako formę albumu. Zamieściłem w nich również plony moich poszukiwań w gazetach pomorskich sprzed 1939 roku. W treści wpisałem trochę informacji o najdalszej historii wsi, o utworzeniu OSP w 1926 roku, której pierwszymi członkami zarządu OSP byli: Leon Magnuszewski, Jan Laor, Mikołaj Hudzik i Bronisław Kania.

          Rzecz cała jest otwartą kartą; można dalej prowadzić poszukiwania nieodkrytych do tej pory treści, dokumentów – była by to okazja do wzbogacenia tego kronikarskiego opracowania, ale i pozostałych opowieści o strażach pożarnych na terenie naszego powiatu.

Dla przypomnienia; na początku III RP w powiecie funkcjonowało 40 OSP, dzisiaj jest ich 37. W pracy kronikarskiej jaką prowadzi Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP do tej pory mamy opracowanych 21 takich kompleksowych strażackich kronik – tak więc przed nami jeszcze spory kawałek roboty do wykonania.

Kategoria: /