Zawody Old-boys ‘2023’ w Łobdowie.
Opracowanie Janusz Marcinkowski.
Organizatorami dzisiejszych zawodów były OSP Wielkie Radowiska i Łobdowo. Strażacy stawili się po raz kolejny od 2008 roku na tego typu powiatowych zawodach. Kiedy zajechaliśmy 14 października 2023 roku do Łobdowa - na miejscu krzątał się druh Krzysztof Sitkowski i spiker zawodów Kamil Gorząch prezes gminny OSP – naczelnik OSP Łobdowo. Kiedy zapytałem Pawła Polaka - wspólorganizatora – kogo wyróżnić ze strażaków odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg zawodów odparł – wszyscy druhowie z naszej OSP wypełnili swoje zadania. W tych zawodach oprócz pracy strażaków z wymienionych OSP wspomagali druhowie z Kurkocina przywożąc np. swoją motopom
Od początku widok był niesamowity – na plac ćwiczeń wjeżdżały coraz to piękniejsze, w większości nowe pożarnicze samochody.
Na placu zebrali się druhowie oldboje z 9 OSP naszego powiatu.
OSP wystawiły po 4 zawodników plus 1 rezerwowy. Wszyscy musieli urodzić się ponad 40 lat temu – to dużo i mało, ale to zaledwie pierwsza połowa życia. Druhowie jeszcze przez wiele lat będą nas wspomagać swoim działaniem. Wśród kierujących i gości zawodów znaleźli się:
Od lewej: Jarosław Tylmanowski w-ce prezes powiatowy OSP, Janusz Marcinkowski sekretarz powiatowy OSP, Jarosław Herbowski prezes powiatowy i wojewódzki OSP, Mateusz Rutkowski w-ce wójt gminy Dębowa Łąka, st. bryg. Cezary Maćczak z-ce komendanta powiatowego PSP, współorganizatorzy zawodów: Paweł Polak naczelnik OSP W. Radowiska, Kamil Gorząch naczelnik OSP Łobdowo i gminny prezes OSP.
Sekretariat zawodów.
Tworzyły go druhny z Wielkich Radowisk;
Agnieszka Galczewska (sekretarz gminny OSP), Oliwia Budniewska i Ola Talkowska.
Zawody otwierali i zamykali; Jarosław Herbowski i Kamil Gorząch, który pełnił rolę spikera zawodów. Paweł Polak dowódca pododziałów, który podziękował strażakom za ich pomoc w organizacji i przebiegu zawodów.
Dyplomy, puchary zapewnili druhowie z powiatu.
Widzieliśmy też np. rozmawiających druhów mających za sobą wiele lat strażackiej służby. Powitano ks. Piotra Rutkowskiego miejscowego proboszcza – tutaj jest on w towarzystwie Janusza Zahory i …
Na początek strażacy zapoznali się z trasą poszczególnych konkurencji.
Druh Kamil Gorząch zaprosił dowódców drużyn do losowania kolejności startu w zawodach.
Niżej przedstawiamy wykaz drużyn – z zawodów 14 października 2023 rok w Łobdowie.
1.OSP Błędowo;
Od lewej: Tadeusz Malicki, Marek Łęgowski, Kazimierz Chmielewski Wojciech Groth, Krzysztof Ślesar, Andrzej Szyszka.
2.OSP Dębowa Łąka;
Od lewej: Barbara Czerska, siedzą: Stanisław Czerski, ks. Patryk Frankiewicz, Przemysław Gawryś. Stoją: …, Sławomir Czerski, Krzysztof Brytan.
3.OSP Ludowice;
Od lewej;Henryk Wojnowski, Ryszard Wyłupek, Zbigniew Jaworski, Piotr Makowski, Józef Wojnowski.
4.OSP Niedźwiedź w drużynie wystąpili: Janusz Zahora, Janusz Swobodziński, Krzysztof Czaskowski, Jacek Kilanowski, Paweł Kozłowski.
5.OSP Orzechowo; Zbigniew Brzeski, Andrzej Łęgowski, Kazimierz (Maciej) Bieliński, Tomasz Miszewski, Zbigniew Mor, Krzysztof Sosiński
6.OSP Wielkie Pułkowo;
Od lewej: Krzysztof Wojciechowski, Sławomir Kielar, Mariusz Lubiński, Piotr Kasperek, Kazimierz Afelt.
7.OSP Wielkie Radowiska;
Od lewej: Paweł Polak, Jarosław Talkowski, Paweł Dębski, Krzysztof Budniewski, Dariusz Puszakowski.
8.OSP Ryńsk;
Od lewej: Wojciech Tomaszewski, Roman Mądzielewski, Piotr Nawrocki, Jacek Nawrocki, Rafał Falkiewicz.
9.OSP Zieleń;
Od lewej: Grzegorz Krzyżanowski, Marcin Milanik, Zbigniew Wętkowski, Zygmunt Buławski, Leszek Jabłoński.
Zawody rozegrano w dwóch kategoriach: w sztafecie i ćwiczeniach bojowych. Przypominam, iż regulamin zawodów formułują organizatorzy. Według tych reguł, wcześniej ogłoszonych funkcje sędziów pełnili druhowie z Wielkich Radowisk.
Od lewej: …, Karolina Trzcińska, Piotr Talkowski, Łukasz Kalinowski, Bartosz Węglerski , Rafał Galczewski.
Sztafeta.
Urządzono ją zadaniowo:
Zadanie nr 1. Biegniemy na metę i ubieramy pasy, hełmy.
Zadanie nr 2. Wnosimy i znosimy baniaki z wodą na i z przyczepy.
Zadanie nr 3. Przenosimy poszkodowanego.
Zadanie nr 4. Tniemy klocek – za pomocą piły; „moja – twoja’.
Zadanie nr 5. Przenosimy motopompę i stojący na niej pojemnik z wodą.
Wszystko to na czas i zgodnie z regulaminem – jeśli nie to są punkty karne!
Druga kategoria to tzw. „bojówka”.
W ogólnych zarysach; drużyna musiała rozwinąć linie poźarniczą, podać wodę i obrócić pachołki - co niżej daję w obrazach.
Dodać należy, iż zabawa był sympatycznie koleżeńska, nie odnotowano sporów, ani zażaleń, sędziowie nie mieli żadnych problemów. Klasyfikacja jest, ale pamiętajmy o tym, że najważniejszy był udział drużyn.
Klasyfikacja w tych zawodach to; pierwsze miejsce przypadło OSP Wielkim Radowiskom, II m-sce zajęło OSP Błędowo, III OSP Dębowa Łąka..
Puchar, dyplomy i medale wręczyli zwycięzcom: (od lewej) st. bryg. Cezary Maćczak z-ca komendanta powiatowego PSP, Mateusz Rutkowski z-ca wójta gminy Dębowa Łąka – z prawej Jarosław Herbowski powiatowy i wojewódzki prezes OSP.
Jednocześnie odstąpiono od zasady, iż zwycięzca organizuje kolejne – przyszłoroczne zawody Old-Boys – choćby dlatego, że OSP Radowiska musiałyby znowu, po raz trzeci je organizować.
Uzgodniono, iż przyszłoroczne zawody odbędą się w Ryńsku, co druhowie tej OSP potwierdzili głośno i jednoznacznie wobec wszystkich zebranych!
Zakończenie.
Były podziękowania, uznanie dobrej organizacji zawodów i życzenia, abyśmy w komplecie spotkali się za rok.
Druh Herbowski wręczył najstarszemu strażakowi-zawodnikowi upominek. Zdradzimy, iż najwcześniej urodzonym był Kazimierz Bieliński z Orzechowa.
Meldunek za zakończenie złożył dowódca zawodów Paweł Polak.
Organizatorzy zapewnili nam herbatę, kawę, wodę i smakowite kiełbaski. Ogniska pilnował dh Adam Stanicki. Obok Alfred Piątek z OSP Dębowa Łąka.
W trakcie zawodów Krzysztof Sitkowski prezes miejscowej OSP pokazał nam remizę z początku poprzedniego wieku – stawianą jeszcze w czasach zaboru pruskiego. Warto zadbać o nią – jest przecież niemym świadkiem danych strażackich działań.