Spotkanie wojewódzkiego Klubu Kronikarzy OSP.
Opracowanie Janusz Marcinkowski, zdjęcia Sławomir Balawejder.
SZANOWNE DRUHNY i DRUHOWIE
W imieniu Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. kujawsko – pomorskiego serdecznie zapraszam na spotkanie kronikarzy, które odbędzie się dnia 23 września 2023 r. /sobota/ o godz. 10oo siedzibie Domu Kultury w Zakrzewie.
- Proponowany program:
- Informacja o działalności WKK
- Prezentacja regionu - wójt gminy Zakrzewo Artur Nenczak
- Praktyczne sposoby prowadzenia i dokonywania zapisów w kronikach – Józef Nowakowski
- Prezentacja kronik, dyskusja
- Sprawy organizacyjne
- Zakończenie i wspólny posiłek we „Dworze Biesiadnym” w Zakrzewie.
Na spotkanie zapraszał w imieniu zarządu wojewódzkiego OSP Zbigniew Sosnowski w-ce prezes zarządu. Niżej druhowie na sali Domu Kultury w Zakrzewie.
Jak zwykle prezentowane były kroniki strażackie tworzone w różnych formach. Wraz z rozwojem technicznych środków przekazu, my kronikarze strażaccy mamy dzisiaj do dyspozycji komputer, internet, różne programy wspomagające nasze pisanie i tworzenie opracowań. Posługujemy się aparatami fotograficznymi z zapisem i możliwością przesyłu i obróbki elektronicznej itp. Wszystko to ułatwia nam pracę, ale także zmienia podejście do tworzenia kronik „ręcznie pisanych”. W końcu jednak liczy się efekt końcowy – utrwalić to co strażacy z wielkim poświęceniem czynią dla swej służby ludziom.
Spotkanie prowadził Piotr Marciniak członek zarządu wojewódzkiego OSP, prezes zarządu powiatowego OSP. Obecny był i wprowadził w kronikarskie tematy Stanisław Kwaśnik, który ma całkiem wielki dorobek kronikarski dokumentujący historię strażactwa w Województwie.
O problemach historycznych i bieżących gminy Zakrzewo opowiadał Artur Nencak – wójt gminy Zakrzewo. Jemu też zawdzięczamy gościnne przyjęcie w Zakrzewie – za co uczestniczy bardzo dziękują.
W trakcie spotkania wysłuchaliśmy wykładu Józefa Nowakowskiego – lokalnego historyka i kronikarza. Wykład był połączony z dyskusją o kwestiach naszej kronikarskiej roboty. Było więc o korzeniach strażactwa – do najwcześniejszych, rzymskich czasów sięgając oraz o problemach zbierania materiałów, ich selekcji, obróbce i tworzeniu kronikarskich zapisów.
Po interesujących zajęciach z udziałem miejscowych strażaków zafundowano nam spacer po centrum wsi. Obejrzeliśmy stojący opodal domu kultury pałac i park podworski, a co ciekawsze było nam dane zwiedzić niedaleko położony drewniany kościół wybudowany bodajże w 1745 roku.
Niżej nasz spacer do urokliwego kościoła.
Przed kościołem była rozmowa z proboszczem ks. Pawłem Kacprzakiem o historii, kościele i o życiu. Mogliśmy zwiedzić ten stary kościół, które konstrukcja trwa niezmiennie od 1745 roku. Kościół wybudowali karmelici bosi, a ufundowali ją Anna i Stanisław Sokołowski, kasztelan brzesko-kujawski. Niżej obrazy z tego zwiedzania.
Jeden z ołtarzy bocznych jest odnowiony - reszta czeka na swoją kolej.
Na zakończenie zjedliśmy wspólny obiad, przy czym już wcześniej ustalono, że znowu spotkamy się w styczniu koło Grudziądza.
Uczestnicy spotkania w Zakrzewie.
Zapiszmy jeszcze, iż z naszego - wąbrzeskiego powiatu uczestniczyli w tym spotkaniu kronikarze;
Magdalena Balawejder, autor, Sławomir Balawejder.