Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Powiatowy opłatek strażacki w Książkach '2022'.

Janusz Marcinkowski

Powiatowy opłatek strażacki ‘2022’ w Książkach.

--------------------------------------------------------------

Opracowanie Jarosław Tylmanowski, Janusz Marcinkowski. Fotografie GOK Książki – dyr. Jerzy Cyran.

Spotkanie opłatkowe strażaków powiatu wąbrzeskiego w dniu 13 grudnia 2022 roku zorganizowane zostało przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie, Druhów i władze gminy Książki. Zaproszono nas na salę Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach.

W uroczystości w Książkach brali udział członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, delegaci zarządów gminnych OSP powiatu wąbrzeskiego, wójtowie gmin, przedstawiciel władz powiatu, oraz wyróżnieni za swoją służbę strażacy.

Prowadzący Jarosław Tymanowski i poczet sztandarowy w składzie: d-ca Michał Węgliński  sztandarowy- Dawid Sosnowski, asystujący-Marek Skwark.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 4

Po dwuletnim okresie przerwy spowodowanym pandemią Covid 19 powrócono do pięknej tradycji świąteczno – noworocznych spotkań strażaków z terenu powiatu wąbrzeskiego. Tegoroczna uroczystość została zorganizowana dzięki życzliwości Krzysztofa Zielińskiego - wójta gminy Książki, który wspólnie z prezesem Jarosławem Herbowskim byli gospodarzami spotkania.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 1

   Uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie oraz wspólnego odśpiewania hymnu strażackiego: ,, Rycerze Floriana ” Uroczystego powitania Druhów i Gości dokonali wspólnie jej gospodarze .

Powitanie gości: od lewej prowadzący uroczystość Jarosław Tylmanowski, Jarosław Herbowski powiatowy i wojewódzki prezes OSP, Krzysztof Zieliński wójt gminy Książki.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 2

Za pomoc Ukraińcom.

   W trakcie uroczystości Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Książkach druh Leszek Talarek odczytał podziękowania dla druhów z gm. Książki uhonorowanych za udział w pomocy mieszkańcom Ukrainy, jakiej udzielono w Ustrzykach Dolnych.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 3

Z lewej Leszek Talarek i Jarosław Tylmanowski oraz uczestnicy wyjazdu z gminy Książki – strażacy: Tomasz Michna, Dawid Sosnowski, Michał Węgliński, Łukasz Grzybek.

 Wyróżnienie – tytuł „Strażak roku 2022”.

 Druh Leszek Talarek odczytał również  protokół  wyników  konkursu na „Strażaka Roku ‘2022’ gminy Książki” - gdzie nominowani byli: druhna Ewelina Lewandowska, Lucjan Janke, Andrzej Pastucha i Henryk Fabrykiewicz . Strażakiem roku 2022 gminy Książki został Henryk Fabrykiewicz.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 8

Od lewej st. bryg. Sławomir Herbowski z-ca komendanta wojewódzkiego PSP, st. kpt. Robert Stasiak komendant PSP, Krzysztof Zieliński wójt gminy Książki oraz nominowani na strażaka roku: Lucjan Janke, Ewelina Lewandowska, Henryk Fabrykiewicz.

 „Strażak Roku” gminy Książki Henryk Fabrykiewicz.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 5

 Podczas uroczystości po raz 19 ogłoszono wyniki konkursu na Strażaka Roku powiatu wąbrzeskiego 2022. Nominowani do tego zaszczytnego tytułu zostali druhowie: Łukasz Betcher, Henryk Fabrykiewicz, Jarosław Herbowski.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 6

Kapituła konkursu podczas głosowania w dniu 8 grudnia wybrała na Strażaka Roku 2022 powiatu wąbrzeskiego Jarosława Herbowskiego. Jest to wyróżnienie dla naszego Druha za jego wieloletnią pracę w strażackim powiecie wąbrzeskim, w OSP Wąbrzeźno oraz za dorobek w strażactwie województwa kujawsko-pomorskiego czego wyrazem jest jego wybór na funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w bieżącym roku.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 7

Medale im. Zygmunta Kalksteina.

Wręczone zostały również trzy medale honorowe imienia Zygmunta Kalksteina – przedwojennego prezesa wojewódzkiego, starosty wąbrzeskiego – zamordowanego w Nielubiu w 1939 roku przez niemieckich oprawców. Otrzymali je zasłużeni działacze Związku: (od lewej): Jan Szablewski, Stanisław Szarowski z Dębowej Łąki i Janusz Kopczyński z Wąbrzeźna.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 14

Wręczają: Jarosław Herbowski, st. bryg. Sławomir Herbowski, Krzysztof Zieliński i st. kpt. Robert Stasiak.

*”Medal im Zygmunta Kalksteina” został ustanowiony przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie dla strażaków, którzy swoją strażacką służbą wnieśli wyróżniający się wkład do naszego dorobku kulturowego, szkoleniowego, wyposażenia jednostek OSP itp.

Odznaczenia strażackie.

W trakcie spotkania wręczono zasłużonym działaczom odznaczenia, które uchwałą prezydium ZOWZ OSP RP w Toruniu nr 68/29/2022 z dnia 16 marca 2022 roku otrzymali:  Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa została odznaczona druhna Danuta Nowacka, Brązowymi  Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono druhów: Pawła  Polaka naczelnika OSP z Wielkich Radowisk i Marka Kondraciewicza.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 9

 Na zakończenie uczestnicy złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne łamiąc się opłatkiem pobłogosławionym przez księży pod przewodnictwem księdza kanonika Grzegorza Nadolnego kapelana Gminnego OSP w Książkach.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 10

Podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 11Byli z nami Druhowie z terenu gminy Książki.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 12

Podczas uroczystości nie zabrakło życzeń i ciepłych słów jakie popłynęły od Gości. Kolejno głos zabierali z-ca komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu st. bryg. Sławomir Herbowski, Komendant Powiatowy PSP w Wąbrzeźnie st. kapitan Robert Stasiak, zastępca Starosty wąbrzeskiego Karol Sarnecki, Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski oraz Strażak Roku 2022 dh Jarosław Herbowski.

W imieniu uczestników uroczystości dziękujemy wszystkim za przygotowanie sali, a Krzysztofowi Zielińskiemu wójtowi gminy Książki za okazane wsparcie. Osobno kłaniami siE  Kołom Gospodyń Wiejskich z Zakocza i Blizienka.

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 13

Uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia – z nadzieją, iż wszyscy stawimy się za rok na podobnej uroczystości – podobno w Płużnicy!

2022 12 13 opł powiat Ksiązki 15

 

Kategoria: /