Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Nasze strażackie ostatnie tygodnie 2021 roku.

Jarosław Tylmanowski

Nasze strażackie ostatnie tygodnie 2021 roku.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

Kilka obrazów naszego życia w końcówce 2021 roku przekazujemy, na przekór ograniczeniom naszej służby – w tym zawieszeniu wielu działań ze względu na epidemię! Tak, czy inaczej na pierwszym miejscu strażackiego powołania było i jest ratowanie życia i mienia mieszkańców powiatu.

 Screen Shot 12 24 21 at 03.44 PM Jesteśmy gotowi do wielu innych działań.

Screen Shot 12 24 21 at 03.44 PM 001

Asysta peregrynacji obrazu Św. Rodziny w gminie Płużnica;  w dniach 26-28 października nasi strażacy dali honorową asystę. Obraz wędrował  z Nowej Wsi Królewskiej do Błędowa, następnie do Płużnicy, a stąd do Ryńska i tak w całym powiecie. Asystę dali strażacy;

- w Błędowie: Kazimierz Chmielewski, Andrzej Szyszka, Krzysztof Ślesar, Wojciech Groth,

- w Nowej Wsi Królewskiej: Edward Kruk, Arkadiusz Kruk, Kamil Szumachowski, Łukasz Makuch, Marian Piątek z Uciąża,

- w Płużnicy: Marek Liszaj, Lech Jazownik, Grzegorz Sokół (Ostrowo), Szymon Dudzik. Grzegorz Mucha.

Screen Shot 12 24 21 at 03.45 PM

Dla Niepodległej strażacy z OSP Błędowo; 11 listopada strażacy brali udział w uczczeniu Święta Odzyskania Niepodległości. Był uroczysty apel, flagi, strażacki sztandar, śpiew pieśni patriotycznych, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców wsi w Błędowie oraz msza św. w intencji Ojczyzny; szedł wtedy strażacki poczet sztandarowy w składzie: Krzysztof Ślesar, Mateusz Ślesar, Damian Dąbrowski. W asyście widzieliśmy: Kazimierza Chmielewskiego, Wojciech Grotha, Andrzeja Szyszkę, Ryszarda Aniszewskiego.

Screen Shot 12 25 21 at 10.24 AM

Podobna uroczystość miała miejsce w Nowej Wsi Królewskiej; z asystą szli strażacy: Jan Ziółkowski, Edward Kruk Arkadiusz Kruk, oraz druhowie Wiesław Krystoszek i Jerzy Rajca z Uciąża. Niepodległej pochyliły się sztandary strażackie w okolicznych OSP: Nowej Wsi Królewskiej oraz Wieldządza.

Screen Shot 12 25 21 at 10.23 AM

OSP Płużnica dla zwalczania pandemii; jednostka OSP przeprowadzała dezynfekcję w firmie Plast-Farb i Nitex w Płużnicy. Odkażano również place zabaw dla dzieci. Strażacy byli współorganizatorami w m-cu listopadzie punktu szczepień w Płużnicy.

Ratownicy z Młodzieżowych Drużyn Strażackich; 4 grudnia dwie drużyny z Wielkich Radowisk i Wąbrzeźna brały udział w konkursie wiedzy i sprawności strażackiej młodzieży w Domu Strażaka w Wąbrzeźnie. W ramach konkursu ćwiczono udzielania pierwszej pomocy i wiedzy teoretycznej wokół tej arcyważnej społecznie sprawy. Odnotowano ten konkurs na zdjęciach prezentowanych niżej: Praktyczne ćwiczenia – umiejętności te mogą kiedyś uratować komuś życie!

Screen Shot 12 24 21 at 03.45 PM 001

Ćwiczą członkowie MDP, oraz najmłodszy wąbrzeski strażak –  Igor wnuk prezesa powiatowego OSP…

 Umiejętności trzeba podbudować wiedzą teoretyczną. Uczestnicy tego pożytecznego konkursu; druhowie z Wielkich Radowisk i Wąbrzeźna.

 Screen Shot 12 24 21 at 03.45 PM 002

Screen Shot 12 24 21 at 03.45 PM 003

Pamięci Druhny i Druha z OSP Czernikowo!

--------------------------------------------------------------

Strażacy powiatu wąbrzeskiego w dniu 2 grudnia podjęli się złożenia Pamięci Druhnie i Druhowie strażakom, którzy zginęli w wypadku, w czasie jazdy do akcji ratowniczo-gaśniczej w dniu dzisiejszym. Druhowie z OSP zadeklarowali się w dniu dzisiejszym do akcji włączenia syren strażackich o godzinie 18,oo  „w hołdzie Pamięci”.

 Samochody dla OSP w Toruniu.

[Tekst Beaty Krzemińskiej rzeczniczki prasowej Urzędu Marszałkowskiego, zdjęcia przekazanego przez Jarosława Herbowskiego – Janusz Marcinkowski].

 Do służby w Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie weszło siedem średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oficjalnie przekazano je strażakom 15 grudnia 2021 roku, podczas uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Wiosną OSP otrzymają kolejne siedem wozów. 

Piotr Całbecki marszałek województwa mówił na spotkaniu: „Te samochody będą służyć mieszkańcom i poprawiać nasze bezpieczeństwo. Ale bez waszego zaangażowania – bez pracy i służby ochotników – same samochody nie znaczyłyby nic. Rolą samorządu województwa jak również samorządów, które na co dzień współpracują ze strażakami, jest pomagać tym, którzy w sposób bezinteresowny służą potrzebującym, oferując swój czas, a często narażając zdrowie i życie”.

Samochody zakupiono dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Projekt, którego liderem jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP zakłada zakup w sumie 14 pojazdów – 10 średnich i 4 ciężkich. Łączny koszt zakupów to prawie 13 milionów złotych, wartość dofinansowania z naszego RPO wynosi 8,4 miliona złotych. 

 Dla przypomnienia w 2021 roku ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą otrzymała OSP Wąbrzeźno.

W uroczystości brała udział delegacja naszych strażaków, która odbierała (na zdjęciu) lekki samochód pożarniczy marki Ford-Transit – GLBM.

 Screen Shot 12 24 21 at 03.46 PM

Od lewej stoją: strażacy z Przydworza Bartłomiej Wijata, Rafał Stankiewicz i Damian  Stankiewicz prezes OSP, Władysław Łukasik prezes gminny OSP, .st. kpt. Robert Stasiak z-ca komendanta PSP w Wąbrzeźnie, ks. Mariusz Stasiak wojewódzki kapelan strażaków, Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP.

 W sobotniej uroczystości uczestniczyli strażacy ze wszystkich jednostek OSP uczestniczących w projekcie oraz samorządowcy z terenów, na które trafi sprzęt. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, a kujawsko-pomorski oddział wojewódzki Związku OSP RP dh Zdzisław Dąbrowski. Odbyła się także konferencja promująca projekt oraz prezentacja możliwości nowego sprzętu na placu za Urzędem Marszałkowskim.

 Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie to 854 jednostek, przede wszystkim na terenach wiejskich; 208 z nich działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Liczba czynnych członków OSP to ponad 27 tysięcy…

Idą święta Bożego Narodzenia; będzie jak zwykle nastrojowo, tym bardziej, że np. Jarosław Herbowski ruszył po choinkę ze swojej ekologicznej plantacji. Dodajemy poradę jak spędzić święta.

Screen Shot 12 24 21 at 03.46 PM 001

Wigilia w Myśliwcu.

Wg relacji Magdaleny Łagi Janusz Marcinkowski.

11 grudnia 2021 r  w świetlicy wsi – tam gdzie kuchnia jest dobrze wyposażona, i umożliwia godne przyjęcie wigilijnych gości. Na spotkaniu wigilijnym zjawili się między innymi: Roman Gruszka sołtys wsi; Hanna Kwiatkowska radna powiatowa; Rafał Baran przewodniczący miejscowej rady rodziców oraz strażacy z OSP.

Panie z KGW z nową przewodniczącą zarządu Koła Elżbietą Sądowską przygotowały kolację wigilijna. Niżej zbiorowe zdjęcie.

Screen Shot 12 24 21 at 03.53 PM

Panie podziękowały Genowefie Szafrańskiej za wieloletnie prowadzenie zarządu KGW – Pani Szafrańskiej środowisko tej wsi poprze jej społeczne działania bardzo dużo zawdzięcza – Dziękujemy również za Pani społeczną służbę – My Strażacy! 

Screen Shot 12 24 21 at 03.53 PM 001

Na uroczystości nie byłem, ale na podstawie zdjęcia widzę, iż były pierogi, co polski stół muszą ubierać, ryby, sałatki, pieczywo …

Screen Shot 12 24 21 at 03.53 PM 002

      Strażacy z Myśliwca – zawsze chętnie koło Pań.

Screen Shot 12 24 21 at 03.53 PM 003

Na zdjęciu strażacy: Marcin Kotłowski, Roman Gruszka. Sławomir balawajder, Dawid Reiwer, Jarosław Balcerowicz.

 Kalendarze strażackie; trwa zwyczaj roznoszenia strażackich kalendarzy. Są one standardowe lub indywidulane dla konkretnej OSP lub gminy. Niżej przedstawiam tegoroczny kalendarz strażacki gminy Płużnica.

Screen Shot 12 24 21 at 03.46 PM 002

Naszym Druhnom i Druhom strażakom, Przyjaciołom strażackiej sprawy nasza redakcja składa Wiele Ciepłych Życzeń – Zdrowia Pomyślności na Święta i na Nowy Rok!

Kategoria: /