Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Medal Z. Kalksteina dla Stanisława Gizińskiego.

Janusz Marcinkowski

Medal Honorowy im. Zygmunta Kalksteina dla dr Stanisława Gizińskiego. 

Opracowanie Jarosław Herbowski.

-------------------------------------------

Zgodnie z Uchwałą nr 3/2019 z dnia 25 września 2019 roku  Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie nadało Medal Honorowy im. Zygmunta Kalksteina wyróżniającym się działaczom Związku OSP RP wśród nich znalazł się między innymi senior pożarnictwa, historyk i nauczyciel akademicki dr Stanisław Giziński.

W dniu 20 grudnia 2019 r. Prezes Oddziału Powiatowego Jarosław Herbowski wręczył w/w osobie to wyróżnienie w jego domu w Mierzynku k/ Torunia.

Druh Stanisław GIZIŃSKI w szeregi Związku OSP wstąpił w maju 1946 roku. Pełnił szereg funkcji strażackich, prezesa OSP, prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Lubiczu, członka Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Toruniu, przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Historyczno – Muzealnej, był długoletnim członkiem Komisji Historyczno – Muzealnej przy Zarządzie Głównym Związku OSP RP w Warszawie. Był kustoszem ekspozycji pożarniczej w Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Założył dwie orkiestry dęte w Lubiczu i Gronowie gdzie był również głównym współtwórcą powstania Muzeum Pożarnictwa. Druh Stanisław Giziński jest autorem wielu popularno-naukowych artykułów i publikacji o historii regionu i strażactwa ochotniczego na naszym terenie.

Jarosław Herbowski i Stanisław Giziński po wręczeniu Medalu im. Zygmunta Kalksteina”.

 stangiz 1

Niżej jedno z wydawnictw Stanisława Gizińskiego.

stangiz 2

Przy pracy nad naszymi historycznymi, kronikarskimi opracowaniami korzystamy z dorobku Stanisława Gizińskiego, choćby w zakresie historii straży pożarnych na Pomorzu w okresie przedwojennym

Kategoria: /