Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Opłatek strażacki gminy Płużnica '2019'

Janusz Marcinkowski

Opłatek strażacki w gminie Płużnica.

 Opracowanie Janusz Marcinkowski.

Spotkaliśmy się 28 grudnia 2019 roku na sali świetlicy wiejskiej w Ostrowie. Gospodarzami byli strażacy OSP Ostrowo z prezesem Grzegorzem Sokołem i zarząd gminny OSP z prezesem Edwardem Krukiem.

oplpluz 1

Strażacy i ich goście w trakcie spotkania.

oplpluz 5

 

Szkice historyczne o OSP w Ostrowie przedstawił Grzegorz Sokół, natomiast Edward Kruk po powitaniu gości i strażaków przedstawił z skrócie fakty z życia strażackiego na terenie gminy Płużnica w 2019 roku.

Były to takie formy działania strażaków w gminie Płużnica, jak: organizowanie zawodów pożarniczych, sportowych, młodzieżowych. Udział w życiu poszczególnych wsi i w wydarzeniach przez nie organizowanych: zebraniach, pracy rad sołeckich, uroczystościach dożynkowych, kościelnych. Do tego należy dopisać kilkadziesiąt wyjazdów jednostek przygotowanych do akcji pożarniczo-ratowniczych.

Ważnym momentem naszej uroczystości było ogłoszenie wyniku konkursu na „Strażaka Roku 2019” gminy Płużnica. Otóż za 2019 rok tytuł ten przypadł Krzysztofowi Ślesarowi z Błędowa, który został nominowany do tego wyróżnienia na szczeblu powiatu. Miejsce nominowane „Strażaka Roku 2019” zajął młody strażak z Nowej Wsi Królewskiej Łukasz Makuch.

oplpluz 2Od lewej: Łukasz Makuch, Krzysztof Ślesar i wręczający: Grzegorz Sokół, Edward Kruk i przewodniczący rady gminy Szymon Dudzik.

Jeszcze wspólne zdjęcie dla pamięci!

oplpluz 3

Ks. kapelan strażaków Jacek Dudziński; były kolędy, przypowieść  i opowieść o faktach z Bożym Narodzeniem związanych.

oplpluz 4 

Tradycyjnie był opłatek i życzenia…

oplpluz 9

Na pierwszym planie Jan Isbrandt z Ostrowa i ks. Jacek Dudziński.

Życzenia w imieniu instytucji, strażaków, samorządu złożyli: Szymon Dudzik w imieniu gminy Płużnica, Jarosław Tylmanowski w-ce prezes powiatowy OSP, w imieniu tegoż zarządu, Andrzej Kujaczyński w imieniu komendanta PSP w Wąbrzeźnie.
oplpluz 6

Niżej delegacja Rady Sołeckiej wsi Ostrowo. W jej imieniu wypowiedziała się p. sołtys wsi i radna Barbara Piłat; dziękując strażakom z Ostrowa i ich Paniom za przygotowanie dzisiejszego spotkania. Były też życzenia pomyślności w zbliżającym się 2020 roku.

oplpluz 7

     Od lewej: Barbara Piłat, Kamila Skrzeszewska, Waldemar Grędzicki.

Występujący podkreślali rolę obecnych z nami seniorów, którzy działalności strażackiej poświęcili kilkadziesiąt lat życia, służąc przykładem kolejnym pokoleniom strażackim.

Stawili się strażacy z terenu gminy Płużnica z 11 OSP:

OSP Bielawy.

oplpluz 8

Stanisław Wyżykowski, Aleksander Cieślik, Stefan Duma, Ryszard Kurnik.

OSP Błędowo.

oplpluz 13

Andrzej Szyszka, Jan Szatkowski, Marek Łęgowski, Kazimierz Chmielewski, Krzysztof Slesar.

OSP Czaple.

oplpluz 24 2

 Andrzej Zdrojewski, Adrian Kujaczyński, Marek Graduszewski, Marian Ingram, Dorota Wąż p. sołtys wsi. Andrzej Kujaczyński > patrz inne zdjęcie.

OSP Działowo.

oplpluz 11

                       Zbigniew Majewski, Tadeusz Małkowski, Tomasz Sowiński, Paweł Łazarski.

OSP Józefkowo, Kotnowo.
oplpluz 12

       Jerzy Figalski, Kacper Robaczewski, Dariusz Chojnacki, Zbigniew Lemieszek.

OSP Nowa Wieś Królewska.

oplpluz 17

 Zygmunt Jędrzejewski, Łukasz Makuch, Arkadiusz Kruk, Tadeusz Ciszewski, Jan Ziółkowski.

OSP Płużnica.

oplpluz 14

Jarosław Kubasik, Janusz Marcinkowski.    

               OSP Uciąż.

                     oplpluz 15     

                       Kazimierz Künstler, Józef Taczyński, Stanisław Treichel, Marian Piątek.

 OSP Wieldządz.

oplpluz 24 1

                     Zbigniew Curlej, Mirosław Sosnowski, Zdzisław Maliński, Jacek Grodecki.

Gospodarze dzisiejszej uroczystości – ostrowscy strażacy.

oplpluz 19

W pierwszym rzędzie, od lewej: Stanisław Sokół, Zygfryd Rygielski, Jan Pawlikowski, Emil Wijata, Jan Isbrandt, Piotr Lisewski. W drugim od lewej: Grzegorz Sokół, Tomasz Pyżewski, Damian Sokół, Marcin Pyżewski, Piotr Sokół, Sławomir Wijata, Dariusz Pyżewski, Wiesław Właśniewski, Piotr Szczepanik, Waldemar Isbrandt.

Panie z Ostrowa.

Wieczór nasz, ten jedyny w roku; nie byłby tak pięknie urządzony, gdyby nie Panie; żony i córki strażaków, które pracowały wiele godzin na tym przyjęciem. Odwdzięczając się Paniom, dziękując postanowiliśmy z prezesem OSP Grzegorzem Sokołem przypomnieć „ujawnić” nasze gospodynie – panie nazwiskiem Sokół: Ewa, Emilia, Ewelina; Isbrandt: Mirosława i Anna; oraz Agata Lisewska i Julia Właśniewska. 

             Nasze miłe Panie w trakcie pracy.

oplpluz 18

                           Sprawozdanie

Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Płużnicy za 2019 rok.

-----------------------------------------------------------------------------------

Kalendarze strażackie.

Dla popularyzowania naszej, strażackiej pracy opracowane zostały indywidualnie dla każdej OSP kalendarze, które zostały rozdane mieszkańcom danej wsi.

Zebrania OSP.

          Odbyły się zebrania sprawozdawcze we wszystkich 11 stowarzyszeniach OSP gminy Płużnica. Przygotowano sprawozdania z działań strażackich w swoim środowisku, oraz włączania się OSP w działaniach gminne i na szczeblu powiatu wąbrzeskiego. W jednym przypadku; OSP Józefkowo dokonano wyboru-uzupełnienia zarządu OSP wskutek śmierci Grzegorza Mendyka prezesa OSP. Średnia frekwencja na zebraniach była na poziomie 60 %. Zebrania odbywały się od stycznia do marca 2019 r.

Zebrania obsługiwali członkowie Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP. Zaproszeni byli członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP, komendant PSP oraz Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy w Płużnicy. Uczestniczyli oni tylko w niektórych zebraniach.

Gminny konkurs OTWP.

Gminny turniej Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej został zorganizowany na świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi Król.

Dla przypomnienia; Turniej rozgrywany jest na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i centralnym. Młodzież gminy Płużnica startowała w kategorii uczniów szkoły podstawowej w Płużnicy (20 osób) i po raz ostatni młodzieży likwidowanego Gimnazjum z Nowej Wsi Królewskiej (16 osób). Konkurs przeprowadzili: Andrzej Kujaczyński i Edward Kruk przy współpracy nauczycielek: Grażyny Majewskiej i Bożeny Treichel.

Wyścig kolarski.

Wyścig tegoroczny; XXXI Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza odbył się w dniu 2 maja 2019 r. Rozpoczął się ok. godz. 15,00 w Lisewie. Trasa wyścigu to 86,2 km i wiodła przez gminę Lisewo i Płużnica. Jego meta zlokalizowana była obok stadionu w Płużnicy. W kolarskiej służbie stanęli strażacy:

Bielawy: Stanisław Wyżykowski, Ryszard Kurnik, Kazimierz Goral.

Błędowo; Remigiusz Balon, Marek Łęgowski, Michał Wąż Krzysztof Ślesar.

Płużnica; Jarosław Kubasik, Marek Liszaj, Szymon Dudzik, Miłosz Rygielski, Karol Klimek,

Nowa Wieś Król; Arkadiusz Kruk, Łukasz Olechowicz, Kamil Szumachowski, Łukasz Makuch, Łukasz Becher,.

Działowo; Zbigniew Majewski, Marcin Niebojewski, Michał Okrasa, Paweł Łazarski, Tomasz Sowiński, Arkadiusz Ziółkowski.

Obchody Floriana;

- 4 maja Nowa Wieś Król; msza w intencji strażaków; uczestniczyli strażacy z

         Nowej Wsi, Uciąża i Wieldządza.

- 4 maja Błędowo msza św. z przemarszem i spotkanie na świetlicy.

- 4 maja Florian w Wąbrzeźnie; uczestniczyli: Edward Kruk, Janusz  Marcinkowski.

- 11 maja Uciąż: spotkanie strażaków w remizie OSP.

- Czaple: delegacja OSP wyjechała do Warszawy na strażacką oficerską promocję Tomasza Kowalika na stopień młodszego kapitana.

Zawody strażackie gminy Płużnica ‘2019’.

Zawody gminne odbyły się 22 czerwca 2019 roku w Nowej Wsi Królewskiej. W zawodach wzięło udział 7 drużyn na 11 OSP gminy Płużnica, przy czym z dwóch jednostek; z Działowa i Józefkowa niektórzy druhowie dołączyli do uczestniczących. W zawodach rozegrano jednocześnie kilka form aktywności strażackiej:

- zawody sportowo-pożarnicze seniorów, gdzie w klasyfikacji generalnej kolejność ułożyła się następująco; Czaple, Wieldządz, Płużnica, Nowa Wieś Król., Uciąż, Ostrowo, Błędowo. W zawodach seniorów po raz pierwszy od lat uczestniczyła drużyna pań z OSP Wieldządz.

- zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, wg własnego programu,

Generalna klasyfikacja wskazała, iż drużyny uplasowały się w kolejności; MDP Uciąż, Błędowo i Wieldządz.

- zawody strzeleckie z broni pneumatycznej; najlepszymi strzelcami okazali się: Sławomir Wijata, Marek Malicki, Patryk Fiałkowski. Drużynowo I m-sce zajęły; Ostrowo, II Błędowo, III Uciąż.

- konkurencja: rzuty i zwijanie węży strażackich. Zwycięzcy: Kacper Stafiej, Mirosław Sosnowski, Łukasz Bether. Najspawniejszy w zwijaniu węża był Paweł Łazarski z Działowa.

Zawody sędziował skład sędziowski: bryg. Ireneusz Wiśniewski, bryg. Andrzej Kujaczyński (pełniący funkcję komendanta gminnego OSP), st. kpt. Piotr Rogowski, asp. Justyna Jakielaszek, Magdalena Molczyńska, oraz Kazimierz Chmielewski, Grzegorz Sokół.

Obóz-kolonie strażackie w Orłowie.

Po raz drugi rozpoczął się strażacki obóz młodzieżowy, organizowany i finansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sumą 18 000 zł, gminę Płużnica 10 000 zł, oraz rodziców 3 600 zł. Obóz prowadziła Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś Królewska dla młodzieży naszej okolicy.

Grupą 30 dzieci z terenu gminy Płużnica opiekowały się panie; Alicja Wojciechowska, Izabela Niedbała i Klaudia Rekowska.

       Zaplanowano różne formy zajęć w czasie pobytu w ciągu 10 dni, od 8 do 17 lipca br. Były wyjazdy do Wąbrzeźna, Solca Kujawskiego, Grudziądza, Szymbarku, Golubia, Torunia, Bydgoszczy. Młodzi zwiedzali instytucje strażackie, centra rozrywki i muzea. Będą także szkolenia strażackie, które prowadzili strażacy z OSP Płużnica, Nowej Wsi Królewskiej.

Głównym „projektantem” obozowiska była Agnieszka Rygielska członkini zarządu OSP w Nowej Wsi Królewskiej. Prowadziła także rozliczenie tego projektu.

Wyjazd strażaków z gminy Płużnica do Gdańska.

W ramach corocznych spotkań strażackich seniorów postanowiliśmy, iż będziemy zwiedzali nasz piękny Kraj i zamiast robić standardowe spotkania. Tym razem trafiło na Trójmiasto i jego parę miejsc godnych zwiedzenia w dniu 5 października 2019 roku. Odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, spacerowaliśmy po Westerpalatte, oraz zajrzeliśmy nad morze i na gdańską starówkę. Udział w wyjeździe wzięło 40 strażaków z OSP: Bielawy, Błędowa, Czapel, Działowa, Józefkowa, Kotnowa, Nowej Wsi król., Ostrowa, Płużnicy i Wieldządza.

Konkurs plastyczny „Zapobiegajmy Pożarom”.

     Konkurs plastyczny został przeprowadzony przez p. Mariolę Tomaszewską w Szkole Podstawowej w Płużnicy. Wyróżnione prace zostały nagrodzone dyplomami i przesłane na konkurs powiatowy w Wąbrzeźnie. Prace konkursowe przygotowywano w listopadzie, a zakończyły się wręczeniem specjalnych dyplomów uczestnikom w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 na apelu szkolnym.

Podział dotacji z MSW dla jednostek spoza systemu krajowego.

Dotacja ta była bez wymaganego wkładu własnego. Po dyskusji członkowie Prezydium uznali, iż cała dotacja winna być skierowana dla OSP Błędowo, które posiada JOT i uczestniczy w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Suma dotacji wynosi 23 000, 00 zł., w tym:

- 10 000 zł na zakup inwestycyjny sprzętu dla OSP

- 13 000 zł. ; 50 na zakup drobnego wyposażenie, i 50 % na remont remizy OSP.

Dotacja z budżetu państwa – 5 000 zł dla każdej OSP.

Warunkiem dotacji było posiadania aktualnego wpisu do KRS; rachunku bankowego, inwentarza wyposażenia OSP. Dotację w gminie Płużnica otrzymały OSP:

Uciąż: buty 8 par., ubrania wyjściowe 4 szt., materiały edukacyjne.

Błędowo: zadymiarka, trenażer, sprzęt ratowniczy, brelok ratowniczy.

Płużnica: ubrania start, hełmy.

Wieldządz: rozdzielacz, smok ssawny, prądownica, zbiornik, oznaczenia.

Nowa Wieś Królewska: komputer, projektor.

Ostrowo: kurtki wyjściowe 7 szt., materiały edukacyjne, mundury

wyjściowe 4 szt.

Pozostałe pięć OSP gminy Płużnica nie brały udziału w pozyskiwaniu pieniędzy z dotacji ze względu na braki w wymagalnej dokumentacji pracy OSP, lub niechęci do coraz większego biurokratyzowania pracy OSP.

Akcje ratowniczo-gaśnicze gminy Płużnica w 2019 roku.

Gmina Płużnica: łącznie 93; P-20; MZ- 72; AF -1.

OSP Błędowo:P-7;MZ -7.

OSP KSRG Nowa Wieś Król.:P-10; MZ-27.

OSP KSRG Płużnica:P-24; MZ-37. AF -1.

Posiedzenia Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP:

- 15 marca 2019 r.; pracowano nad propozycjami do planu na 2019 r, oraz ich organizacyjnemu i finansowemu zabezpieczeniu.

- 15 maja 2019 r.; rozpatrywano: plan działań na 2019 rok, podział dotacji z MSW, sprawy organizacyjne.

- 27 sierpnia 2019 r; podjęto decyzje dotycząc organizacji pracy w II półroczu roku 2019.

- 14 listopada 2019 r.; omówiono rozliczenia finansowe, ustalono terminy działań w końcu 2019 roku.

Posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP odbyliśmy zgodnie z regulaminem w dniu 5 kwietnia 2019 r. oraz 28 listopada br.

2019 rok; pożegnaliśmy druhów strażaków: Tadeusza Stafieja z Płużnicy, Adama Młynarczyka z Uciąża, Jana Wiśniewskiego z Wieldządza.

 

 

 

Kategoria: /