Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Zakończenie obozu OSP w Orłowie.

Janusz Marcinkowski

Obóz-kolonie OSP w Orłowie zakończone.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

-------------------------------------------

Pisałem już o otwarciu kolonii w ośrodku w Orłowie – teraz jest czas, aby pokrótce zreferować ich przebieg. Otóż wczoraj-16 lipca organizatorzy, przedstawiciele władz strażackich i gminnych spotkali się z uczestnicząca na koloniach młodzieżą, aby podziękować kierownictwu i opiekunom za pracę w wypełnieniu zobowiązań wobec uczestników. Wysiłek, zwłaszcza opiekunów był spory. Opieka nad przebywającymi na kolonii jest całodobowa. Przyjęty wcześniej program został w pełni zrealizowany.

Pozostaje nam, jako przyjaznym obserwatorom zdać relację z niektórych elementów tego programu. Przede wszystkim orłowski ośrodek sprawdza się jako miejsce spotkań wielu grup: dzieci, młodzieży, dorosłych… są tu sypialnie, kuchnia, sanitariaty, sala spotkań-kominkowa. Mamy tu wolną przestrzeń; boiska, miejsce na ognisko, park; wszystko bardzo bezpieczne dla hasającej młodzieży.

Uczestnicy korzystali pełną garścią z wyjazdów do różnych ciekawych miejsc (o czym pisałem wcześniej).

Niżej zbiórka przed kolejnym wyjazdem.

oborł 3

Strażackie elementy kolonii.

Zgodnie z duchem kolonijnego programu zawartych zostało kilkanaście różnych zadań strażackich. Kilka podejrzeliśmy, aby móc je zachować w naszych kronikach.

Pokaz strażaków z Nowej Wsi Królewskiej.

strorl 1

Strażacy pokazali wyposażenia samochodu pożarniczego, oraz uruchomili niektóre jego urządzenia. Oczywiście najbardziej podoba się zawsze dzieciakom: „pierwsza woda naprzód…”, co dało się nam odnotować.

Wszystko odbywało się pod kontrola strażaków…

Podczas pokaz wyposażenia samochodu specjalnego SLRt z OSP w NWK druh Andrzej Kujaczyński omówił:

- umundurowanie specjalne ratownika,

- wyposażenie torby medycznej oraz przeprowadził demonstrację sprzętu ratownictwa medycznego.

Był też pokaz działania gaśnic, sprzętu, agregatu gaśniczego, pilarki do drewna oraz korzystania ze sprzętu łączności, poprzez nawiązanie łączności Komendą Powiatową PSP w Wąbrzeźnie.

Niżej szkolenie strażackie bryg. Andrzeja Kujaczyńskiego.

strorl 2

W czasie pogadance z młodzieżą zostały poruszone następujące tematy:

- numery alarmowe oraz zasady zgłaszania zagrożenia do służb ratunkowych,

- bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą,

- propozycje OSP dla młodzieży; OTWP, konkurs plastyczny, udział w MDP, udział w zawodach MDP itp.,

- omówienie działań OSP na terenie gminy Płużnica,

Nasz wykładowca umówiłem się jeszcze z młodymi na sobotnie przedpołudnie w celu przybliżenia działalności PSP w Wąbrzeźnie.

Zajęcia strażackie nad jeziorem w Ostrowie.

oborł 7Z pewnością, co podkreślali sami uczestnicy bardzo atrakcyjne były zajęcia, jakie przygotowali strażacy z OSP Płużnica nad jeziorem w Ostrowie.

Zajęcia-ćwiczenia z zakresu udzielania pomocy wzajemnej, zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach przeprowadził st. kpt. i prezes OSP Płużnica w jednej osobie Jarosław Kubasik.

Udział w zajęciach brały także Panie z kolonijnej kadry.

strorl 4

Atrakcyjne było zwłaszcza sprawdzenie jak wygląda akcja ratownicza w czasie korzystania z kąpieliska. Była ona połączona z rozmową o praktycznym zachowaniu się nad wodą.

Płużniccy strażacy w czasie akcji…

strorl 5

Bezpieczeństwo ponad wszystko- muszą uczyć się tego wszyscy! Młodzież, strażacy i kadra…

strorl 6

W przerwach w zajęciach była możliwość gry w tenisa, piłkę…

strorl 10

Spotkanie przy ognisku.

          Organizatorzy i kadra zaprosili młodzież, rodziców na ognisko w dniu 13 lipca. Było tradycyjnie. Rozpalono ognisko, smażono kiełbaski, prowadzono rozmowy. Młodzież biegała po parkowych zaroślach i polankach

Kolonijna kadra; to na nich spoczywała odpowiedzialność za realizację tego pięknego projektu: „Wakacji pod strażackim patronatem OSP z Nowej Wsi Królewskiej”.

strorl 8

Od lewej strażacy: Jan Ziółkowski, Jarosław Kubasik, Edward Kruk i panie z kolonijnej kadry: Klaudia Rekowska, Agnieszka Rygielska, Alicja Wojciechowska.

Biesiadowanie w orłowskim, coraz piękniejszym otoczeniu. Drzewa w tle sadzone były nie tak dawno przez zaglądającą tu młodzież.

strorl 9

Zakończenie; spotkanie na kominkowej sali.

Na końcowe spotkanie przyjechali sprzymierzeńcy pomysłu na „letnie wakacje w Orłowie”, bez zaangażowania władz Państwowej Straży Pożarnej szczebla powiatowego i wojewódzkiego, władz gminy Płużnica; urządzenie tego pomysłu strażaków z Nowej Wsi Królewskiego nie byłoby możliwe.

Sala kominkowa orłowskiego ośrodka…

strorl 13

Panie prowadzące kolonię.

strorl 11

Agnieszka Rygielska, Klaudia Rekowska, Izabela Niedbała, Alicja Wojciechowska – w trakcie omawiania przebiegu kolonii.

Panie jednogłośnie mówiły, iż młodzież zachowywała się bardzo dobrze. Były aktywne, zachowywały się bez sprawiania kłopotów wychowawczych, co czyniło, iż wielu z nich, włącznie z Pańmi z chęcią pozostałyby jeszcze dłużej

w Orłowie.

W Orłowie, na rozmowę z młodzieżą i kadrą kolonijną stawili się:
strorl 12

Od lewej; Andrzej Kujaczyński komendant gminny OSP, Jan Ziółkowski członek zarządu OSP Nowa Wieś Król., bryg. Ireneusz Wiśniewski z-ca komendanta powiatowego PSP w Wąbrzeźnie, Marcin Skonieczka wójt gminy, st. bryg. Sławomir Herbowski z-ca komendanta wojewódzkiego PSP, Edward Kruk prezes OSP Nowa Wieś Król. i prezes gminny OSP, Jarosław Kubasik prezes OSP Płużnica.

Nasi partnerzy społeczni byli zgodni, podjęty przez strażaków z Nowej Wsi Królewskiej wysiłek należy kontynuować w kolejnych latach. Dowodzi tego zadowolenie uczestników kolonii, ale przede wszystkich wyniesiony przez nich bagaż pozytywnych doświadczeń przebywania w grupie w odmiennych, niecodziennych warunkach.

 

 

Kategoria: /