Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Pamięci Bolesława Piskora!

Janusz Marcinkowski

 

Pamięci Bolesława Piskora!

bolpiskor

Bolesław Piskor urodził się 3 marca 1925 roku. Szkołę powszechną ukończył w 1939 roku. W czasie okupacji wraz z rodziną został wyrzucony do Generalnej Guberni do powiatu grójeckiego. Przez okupantów skierowany do przymusowej pracy na teren ówczesnej III Rzeszy (dzisiaj szczecińskie) w gospodarstwie rolnym. Pod koniec wojny pod pretekstem przyjazdu na pogrzeb matki wrócił do GG, następnie „zdezerterował z pracy” i do końca wojny, do przejścia frontu nielegalnie pozostał w grójeckim. W lutym 1945 roku wraz z bratem wrócili do Wąbrzeźna. W latach 1945-1949 uczył się w 4 letnim Liceum Pedagogicznym (LP) w Chełmnie przysposabiając się do zawodu nauczycielskiego. Po jego ukończeniu podjął pracę nauczycielska na terenie powiatu wąbrzeskiego. Najpierw była to szkoła podstawowa w Dębowej Łące, następnie w Łabędziu, by ostatecznie „osiąść” na całe swoje zawodowe-nauczycielskie życie w 1955 roku w szkole w Myśliwcu pod Wąbrzeźnem. Na emeryturę pan Bolesław przeszedł w 1984 roku. Mimo tego jeszcze przez 8 lat pracował dodatkowo wspomagając szkołę swoim doświadczeniem.

Od 1992 roku zamieszkał w Wąbrzeźnie. Mimo swych 94 lat był szczęśliwie sprawny, chociaż ostatnio narzekał na złe samopoczucie.

W rozmowie w czerwcu br. oprócz bardzo ciekawych przeżyć osobistych rozmawialiśmy z Nim o działalności straży pożarnej w Myśliwcu, co znajdzie swój wyraz w naszym kronikarskim pisaniu.

Druh Bolesław był swego czasu sekretarzem zarządu OSP, co w latach 1960-1970 było normą, iż nauczyciele służyli wielu organizacjom w środowisku w którym przyszło im żyć i pracować.

Bolesław Piskor za swoją pracę zawodową i społeczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski. Bolesław otrzymał też strażacki Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

                                                       Cześć Jego Pamięci!

                                          Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej

                                                         w Myśliwcu

*Pogrzeb śp. Bolesława Piskora rozpocznie się mszą pogrzebową w kościele parafii Najświętszej Marii Panny w Wąbrzeźnie w środę  17 lipca 2019 roku o godzinie 12,30.

 

 

Kategoria: /