Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Zawody sportowo-pożarnicze gminy Płużnica. '2019'

Janusz Marcinkowski

Zawody strażackie gminy Płużnica ‘2019’.

 Opracowanie Janusz Marcinkowski.

----------------------------------------

Zawody gminne odbyły się 22 czerwca 2019 roku w Nowej Wsi Królewskiej. W zawodach wzięło udział 7 drużyn na 11 OSP gminy Płużnica, przy czym z dwóch jednostek; z Działowa i Józefkowa niektórzy druhowie dołączyli do uczestniczących, jako rezerwa, za co należy się im specjalne uznanie.

zawpłuż 1

W zawodach rozegrano jednocześnie kilka form aktywności strażackiej:

- zawody sportowo-pożarnicze seniorów,

- zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, wg własnego programu,

- zawody strzeleckie z broni pneumatycznej,

- rzuty i zwijanie węży strażackich.

Zawody sędziował skład sędziowski: bryg. Ireneusz Wiśniewski, bryg. Andrzej Kujaczyński (pełniący funkcję komendanta gminnego OSP), st. kpt. Piotr Rogowski, asp. Justyna Jakielaszek, Magdalena Molczyńska, oraz Kazimierz Chmielewski, Grzegorz Sokół.

Krótka narada sędziów z PSP Wąbrzeźno…

zawpłuż 15

Kierowanie zawodami spoczywało w rękach członków zarządu gminnego OSP; Andrzeja Kujaczyńskiego (głównie), Kazimierza Chmielewskiego, Edwarda Kruka; z prawej Marcin Skonieczka wójt gminy.

zawpłuż 3

W zawodach wzięły udział drużyny OSP;

zawpłuż 2

zawpłuż 7

Największym zainteresowaniem cieszyła się drużyna Pań z Wieldządza.

zawpłuż 4

Nasze Panie, mimo iż nie miały dzisiaj konkurencji, to potraktowały cała rzecz bardzo poważnie i ich wyniku pozazdrościłaby nie jedna ‘męska’ drużyna!

Na początek pod komendą Andrzeja Kujaczyńskiego startowały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Błędowa, Uciąża i Wieldządza.

zawpłuż 5

Młodzież brała udział w sztafecie, oraz „bojówce”. W każdym elemencie ćwiczeń asekurowana przez strażaków z danej OSP. Niżej kilka obrazów z przebiegu młodzieżowych zawodów;

„Sztafeta”

 zawpłuż 6

 ‘Młodzieżowa bojówka’

zawpłuż 11

Generalna klasyfikacja wskazała, iż drużyny uplasowały się w kolejności; MDP Uciąż, Błędowo i Wieldządz. Wszystkim młodym strażakom Gratulujemy udziału w zawodach.

Zawody seniorów rozegrano w tradycyjnym, regulaminowym systemie;

‘sztafeta’

zawpłuż 8

‘bojówka’.

zawpłuż 9

Nasi sędziowie wykonywali swoją pracę bardzo sprawnie, a na wyniki zawodów nikt się nie skarżył. W klasyfikacji generalnej kolejność ułożyła się następująco; Czaple, Płużnica,  Wieldządz, Nowa Wieś Król., Uciąż, Ostrowo, Błędowo – jednakże, jak zawsze uważamy, iż najważniejsze jest uczestnictwo!

Dodajmy jeszcze i to, iż drużyna płużnicka na zakończenie swego biegu wykąpała Jakuba Stafieja ze znanej strażackiej rodziny, w zbiorniku z wodą. Był to „tradycyjny chrzest bojowy” przyjmujący Kubę do strażackiego bractwa. Młodemu strażakowi gratulujemy i Życzymy, aby tak jak wielu Stafiejów i on związał swój los z tą piękną publiczną służbą!

 „Wykąpany” Jakub i jego koledzy.

zawpłuż 10

Zawody strzeleckie.

Organizacją, przebiegiem strzelania z broni pneumatycznej zajmowała się OSP Błędowo; prezes Kazimierz Chmielewski i Tadeusz Malicki…

         Na planie pierwszym Kazimierz Chmielewski i strzelający…

zawpłuż 14

Zawodnicy mieli do dyspozycji po 10 strzałów, natomiast do punktacji liczyło się pięć najlepszych. Maksymalnie można było wystrzelać 50 punktów. najlepsi strzelcami okazali sie: Sławomir Wijata 48 pkt., Marek Malicki 47 pkt., i Patryk Fiałkowski 47 pkt. Drużynowo I m-sce; Ostrowo, II Błędowo, III Uciąż.

                         Wyróżnienie strzelców…

zawpłuż 12

Zmagania z wężem…

Zmagania te polegały na dwóch konkurencjach; w pierwszym chodziło o rzut strażackim wężem na odległość, w drugim zwijanie węża na czas.

zawpłuż 13

Rzuca Szymon Kozłowski, zwija Marian Piątek … obok zwycięzcy; od lewej; Kacper Stafiej, Mirosław Sosnowski, Łukasz Bether (zwycięzca > rzucił na 12,50). Obok Paweł Łazarski najsprawniejszy w zwijaniu węża.

Kategoria: /