Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Z posiedzenia Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ...

Janusz Marcinkowski

Z posiedzenia Prezydium

Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

 

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

--------------------------------------------------------------------------------------

W posiedzeniu w dniu 15 lutego 2019 r.  udział brali członkowie Prezydium: Piotr Błażejewski, Jarosław Herbowski, Janusz Kopczyński, Stanisław Macikowski, Janusz Marcinkowski, Leszek Talarek, Zbigniew Szydzik. Obecni byli również; Stefan Pyć przewodniczący Powiatowej Komisji Rewizyjnej oraz Janusz Kopczyński przewodniczący Komisji Historycznej i Odznaczeń.

Prezydium prowadził Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP.

Sala posiedzeń "domu Strażaka' w Wąbrzeźnie.

prezydium 2019

W porządku posiedzenia  omawiano sprawy;

  1. Zaopiniowano lub nadano 22 odznaczenia strażackie na wnioski złożone przez OSP. Od bieżącego roku wprowadzono zmiany w regulaminie ich przyznawania. Między innymi na pierwszy; „Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa” trzeba będzie poczekać 10 lat, może być on przyznany wcześniej, ale dla strażaków którzy są w Jednostkach operacyjno Technicznych i zapracowali na oznakę „Strażak Wzorowy”.
  2. Przejrzano stan finansów wspomagających zarząd powiatowy w jego szerokiej działalności. Referował skarbnik Piotr Błażejewski. Zarząd powiatowy nie ma osobowości prawnej, nie prowadzi działalności gospodarczej, stąd też może liczyć tylko na sponsorów, oraz samych strażaków, którzy wspomogą wiele organizowanych strażackich przedsięwzięć w sferze sportu, doskonalenia przygotowania strażaków do niesienia pomocy; poprzez szkolenia, zawody, ćwiczenia… strażacy dają asystę dla kilkunastu uroczystości państwowych, samorządowych, religijnych. Nie ukrywamy, iż nie mamy należytej pomocy od Starostwa Powiatowego, na którego rzecz pracujemy od lat! Natomiast jesteśmy wdzięczni za wspomaganie nas przez samorządy gmin, miasta Wąbrzeźna i wielu naszych partnerów, których nie sposób wymienić.
  3. Wstępnie omówiono organizację uroczystości ku czci Zygmunta Kalksteina – ostatniego przedwojennego starosty wąbrzeskiego i prezesa wojewódzkiego straży, zamordowanego wraz z innymi mieszkańcami miasta Wąbrzeźna w nielubskim lesie. Ustanowiliśmy i po raz pierwszy będziemy wręczać „Medal im. Zygmunta Kalksteina”  w dniu 18 października 2019 roku. Będzie wydane opracowanie biograficzne o Zygmuncie Kalksteinie. Kwestie te przedstawiali: Jarosław Herbowski, Janusz Kopczyński, Janusz Marcinkowski.
  4. Ustalono termin posiedzenia zarządu powiatowego na 12 kwietnia 2019 r. o godz. 17,oo w „Domu Strażaka” w Wąbrzeźnie.
  5. Ustalono termin powiatowej eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, która zorganizowana będzie w dniu 4 kwietnia 2019 r., począwszy od godz. 10,oo w Lipnicy. Jak zwykle będziemy liczyli na współpracujących z nami nauczycieli szkół – bez nich trudno byłoby ten turniej przeprowadzić.
  6. Delegacje OSP z powiatu będą zaproszone na uroczystość w OSP Wąbrzeźno w dniu 4 maja 2019 r. (Dzień Strażaka, poświęcenie samochodu pożarniczego OSP Wąbrzeźno).

*Stopniowo budowany jest roczny plan działań w OSP i Zarządzie Powiatowym, a ponieważ musi być on wzajemnie koordynowany – stąd też stopniowo, w miarę szczegółowych ustaleń będziemy informowali naszych czytelników o kolejnych pracach.

Kategoria: /