Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Wojewódzka Konferencja Klubu Kronikarzy

Janusz Marcinkowski

Posiedzenie - konferencja   Wojewódzkiego Klubu Kronikarzy ..przy Zarządzie Oddziału Wojewódzkiego ZOSP  RP w Toruniu - 23 listopad 2013 r.

Kronikarze strażaccy z naszego województwa zjechali się w liczbie ok. 30 osób na salę Komendy Wojewódzkiej PSP w Torunia na ul. Prostej 32.

Zaproszenie na to spotkanie rozesłał, znany ze swej kronikarskiego „bzika” prezes ‘Klubu’  Stanisław Kwaśnik, sam zresztą autor i współautor wielu kronik i kronikarskich inicjatyw.

Poniżej w prezydium konferencji Jerzy Tadych i Stanisław Kwaśnik…

    [Zdjęcia Romuald Dąbrowski]

Na spotkaniu przy kawie i herbacie rozmawialiśmy o najistotniejszych kwestiach dotykających kronikarstwo strażackie. Problemów jest kilka, a może i więcej. Jedną z zasadniczych kwestii poruszanej w dyskusji było zapewnienie żywotności kronikarskiej roboty wśród strażaków. Tak jak we wszystkich publicznych i niepłatnych, ochotniczych robotach ciśnie się pytanie – Czy nadal będą chętni, aby to piękne i pożyteczne dzieło kontynuować ? Powstaje również pytanie co zrobić, żeby młodsi chcieli włączyć się do zbożnego celu - utrwalania  pożarniczych zdarzeń! Konkretnej, jednej recepty nie znaleziono i pewnie takiej nie ma ! Warto jednak się nad tym zastanowić i przyjąć jakieś sensowne wyjście, które odpowiadałoby dzisiejszym sposobom gromadzenia, przechowywania i upowszechniania informacji o tym co się dzieje u strażaków ochotników. A że się dzieje bardzo dużo, to wystarczy dobrze nadstawić uszu na zebraniach sprawozdawczych. Ważne jest to o tyle, że strażacy pisać nie lubią i ktoś za nich winien to zrobić.

   Kronikarze przybyli z  wielu pięknych miejsc naszego Województwa. Mówili o różnych formach notowania zdarzeń ujętych potem w „kronikach OSP”, „gminnych… powiatowych itp.

     Część dyskusji dotyczyła nierozwiązywalnego i spychającego trochę na manowce ważniejsze kronikarskie sprawy dylematu - Jaką techniką należy prowadzić kroniki strażackie. Są koledzy, którzy twierdzą, iż wartościowe są tylko te pisane ręcznie, są też zwolennicy korzystania z nowoczesnych technik ; komputera, kopiarki, komputerowej techniki  obróbki zdjęć itp. Dyskusja została nie dokończona, trochę z braku czasu, a może i dlatego, że  nie ma sensu go rozwiązywać. Myślę, iż każdy sposób, technika jest dobra byleby sensownie utrwalała dzieje „strażactwa”. Wydaje się, iż ważniejszą kwestią jest to ; jak gromadzić materiał historyczny, jak go przechowywać i udostępniać poprzez różne formy wydawnicze. Sądzę, iż przy następnych spotkaniach wrócimy do tych rozmów, bo jest o czym myśleć. Np. w powiecie wąbrzeskim Komisja Historyczna  przy Zarządzie Oddziału Powiatowego  ZOSP podjęła kilka kroków w tym kierunku ; założyliśmy powiatową strażacką stronę internetową, pracujemy nad powiatową elektroniczną kroniką strażacką i jakby automatycznie powstaje powiatowe archiwum strażaków ochotników.

Poniżej kronikarze województwa … od lewej autor i naprzeciw Justyna Jaworska kronikarka z OSP Ludowice w naszym powiecie.

 

Kategoria: /