Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Jesień u strażaków.

Janusz Marcinkowski

Jesienne refleksje ze strażackiego powiatu.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

Skończyło się lato, nadeszła łzawo-smutnawa jesień. Czasem jednak wyłaniają się takie jej piękne obrazy – dla pocieszenia! Wbrew pozorom wiosna nie jest aż tak daleko!   

2023 11 11 jesień u strażakow 4

Młodzież i strażacy.

Jeszcze na pograniczu lata i jesieni strażacy z Wielkich Radowisk ćwiczyli z Młodzieżowa Drużyną Pożarniczą. Na zdjęciu władze OSP; Piotr  prezes OSP i Paweł Polak naczelnik podejmują tematykę standardowego wyposażenia strażackiego.

2023 11 11 jesień u strażakow 1

Obrady gminnego zarządu OSP w Dębowej Łące.

24 października 2023 roku toczyła się normalna organizacyjna praca – spraw do omówienia było wiele. Strażakom w Dębowej Łące od tego roku przewodniczy dh Kamil Gorząch.

2023 11 11 jesień u strażakow 2

Kolejna kronika w obróbce.

Zespól kronikarski OSP Dębowa Łąka zebrał Stanisław Czerski prezes OSP Dębowa Łąka na salce świetlicy OSP Dębowa Łąka w dniu 27 lipca 2023 roku. Rozmawialiśmy o kompleksowym elektronicznym opracowaniu kronikarskim opisującym działalność tej OSP od samych początków jej działalności  po dzień dzisiejszy.  Tak dla naszej pamięci; w gminie Dębowa Łąka funkcjonuje 7 OSP – takie kronikarskie podsumowanie dokonaliśmy w OSP tej gminy: Lipnicy, Niedźwiedziu, Wielkich Radowiskach, Wielkim Pułkowie – teraz pochyliliśmy się nad materiałem kronikarskim, wspomnieniami, dokumentacją OSP, szperając w innych źródłach 

2023 11 11 jesień u strażakow 3

Od lewej Danuta Ozorowska-Nowacka, Stanisław i Barbara Czerscy, Łukasz i Jan Maciejewscy, Krzysztof Brytan, Jan Szablewski.

Druhowie uznali, iż warto jest pracować nad takim opisem, który może powstać dzięki wcześniej gromadzonym zapisom kronikarskim między innymi przez Jerzego Tadycha i Danutę Ozorowska-Nowacką oraz znajdującej się w archiwum OSP dokumentacji. Pracę tą będzie prowadziłem - Ja..Kontynuowaliśmy ją w październiku pod życzliwym nadzorem Przyjaciół z Dębowej Łąki.

2023 11 11 jesień u strażakow 8

Od lewej: Barbara Czerska, Stanisław Czerski, autor, Jan Maciejewski.

Pamięć i smutek! 

Nasze ludzkie życie jest tak ułożone, iż przychodzimy na świat, różnymi przyczyny powodują, iż jesteśmy tacy – jacy jesteśmy! Jedni grają w piłkę, inni siedzą przed telewizorem i z komórką w ręku, a jeszcze inni dołączają do strażackiej służby. Wszyscy jednak mamy zapisane odejście na inną – wieczną „niebieską służbę”. W okolicy Święta Zmarłych odwiedzaliśmy nasze cmentarze odwiedzając oprócz rodzinnych grobów także naszych przyjaciół z grona strażackiego bractwa. Niżej refleksyjne zdjęcia Jarosława Herbowskiego z takich odwiedzin.

2023 11 11 jesień u strażakow 5

Grób Zygmunta Kalksteina, starosty wąbrzeskiego w latach 1933-1939. Płyta  grobowa leży w alei zasłużonych w Wąbrzeźnie. Starosta był prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP w Toruniu w latach 30 tych. Wraz z innymi patriotami Wąbrzeźna i okolic został zamordowany w Nielubiu w 1939 roku przez miejscowych Niemców – zachowajmy pamięć o Nich! 

2023 11 11 jesień u strażakow 6

Na wąbrzeskim cmentarzu, jak i na innych w miejscowościach naszego powiatu warto stanąć i pochylić się nad tymi, którzy odeszli – zasłużeni w służbie „dla Innych”!

2023 11 11 jesień u strażakow 7

Pożegnanie strażaka.

Każdego roku żegnamy naszych Druhów. Zachowujemy tradycyjny ceremoniał; msza pogrzebowa, asysta podczas przejazdu/przejścia na cmentarz i ostatnie oddanie honorów „za służbę”! Na zdjęciach pogrzeb strażaka Jana Tomczyka z Uciąża.

2023 11 11 jesień u strażakow 12

Nowa Wieś Królewska – kondukt żałobny ze strażacką asystą druhów z Uciąża i Nowej Wsi Królewskiej.

 Screen Shot 11 21 23 at 10.33 AM

 

Kościół w Nowej Wsi Królewskiej w sierpniowym słońcu.

2023 11 11 jesień u strażakow 11

Spotkanie z byłym Wójtem, a obecnym posłem na Sejm RP.

Jak wszyscy wiedzą Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica w latach 2010-2023 w ostatnich wyborach do Sejmu RP został wybrany posłem naszego toruńskiego regionu. Marcinowi Skonieczce gratulujemy i życzymy dobrego posłowania „dla dobra wspólnego”. Mamy też nadzieję, iż uda się rozwiązać wiele problemów stojących przed Polską i Polakami.

2023 11 11 jesień u strażakow 16Płużnica 20.11.2023 r.; od lewej: autor – sekretarz gminny i powiatowy OSP, Jarosław Herbowski prezes powiatowy i wojewódzki OSP, Marcin Skonieczka były wójt gminy Płużnica – poseł na Sejm RP, Andrzej Kujaczyński komendant gminny OSP, Edward Kruk prezes gminny OSP.

Strażacy i pomnik Niepodległości w Nowej Wsi Królewskiej.

Materiały Andrzej Kujaczyński; zdjęcia Ewelina Zakierska.

Pomnik Niepodległości na placu przy kościele parafialnym w Nowej Wsi Królewskiej został odsłonięty z inicjatywy ks. Jacka Dudzińskiego i rady parafialnej w 100 lecie „powrotu do Macierzy” 11 listopada 2018 roku. Od tego momentu zbieramy się tutaj na przypomnienie tamtego doniosłego faktu w życiu naszego narodu. Uczyniliśmy to również w dniu 11 listopada 2023 roku. Uroczystość rozpoczęto mszą w intencji Ojczyzny odprawioną przez proboszcza ks. Jarosława Janowskiego. 

2023 11 11 jesień u strażakow 12

 Strażacy, mieszkańcy i ks. Jarosław Janowski.

2023 11 11 jesień u strażakow 14

W uroczystości wzięli udział strażacy z Czapel, Nowej Wsi Królewskiej, Uciąża i Wieldządza – działające na terenie tej parafii.

Poczty sztandarowe w uroczystości w Nowej Wsi Królewskiej.

2023 11 11 jesień u strażakow 15

Od lewej; Andrzej Kujaczyński komendant gminny OSP – dowódca uroczystości. Poczet OSP Uciąż: Ireneusz Borowski, Marian Piątek, Tomasz Kunstler; poczet OSP Wieldządz; Jakub Simson, Zbigniew Curlej, Marcin Dubiela.

W drugiej części uroczystości stanęliśmy naprzeciw pomnika „Niepodległości”.

2023 11 11 jesień u strażakow 20

Strażacy zgromadzeni wokół pomnika.

2023 11 11 jesień u strażakow 17

Edward Kruk prezes gminny OSP  i druh Józef Taczyński z Uciąża.

2023 11 11 jesień u strażakow 18

Nasi strażacy obecni są zawsze; „kiedy zajdzie potrzeba”, również wtedy, kiedy trzeba przypomnieć nasz honorowy -  patriotyczny obowiązek.

2023 11 11 jesień u strażakow 19

Dla Niepodległej w Wielkich Radowiskach.

          Jak każdego roku, tak i w dniu 11 listopada 2023 roku druhowie strażacy, harcerze uczestniczyli w mszy św. w intencji Ojczyzny. Zdjęcia nadesłał druh Paweł Polak.

Screen Shot 11 30 23 at 10.24 AM 001

Delegacja strażaków złożyła kwiaty przy pomniku „Niepodległej” w Dębowej Łące. Podkreślmy fakt, iż w tych uroczystościach oprócz strażaków są nasi młodzi Przyjaciele – harcerze!

Screen Shot 11 30 23 at 10.25 AM 001

Strażacki konkurs plastyczny.

Trwa konkurs rozpisany w poszczególnych gminach naszego powiatu. Pod koniec listopada z gmin powędrują do „strażackiego powiatu” wyróżnione prace, które z kolei poddane zostaną poddane ocenie. Wyróżnione powędrują do województwa… Nasze plastyczne dzieła powstają głównie dzięki pochyleniu się nad tym tematem nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych – którym serdecznie Dziękujemy za wysiłek w wypełnieniu tego zadania. 

Praca Jana Dudzika z Płużnicy ucznia tutejszej podstawówki.

2023 11 11 jesień u strażakow 21

Jeszcze kilka przypomnień z powiatowego kalendarza.

 

  1. Przyjmujemy zgłoszenia z gmin na tytuł „Strażaka Roku” powiatu wąbrzeskiego. Winno to być zgłoszenie osób, które uzyskały tytuł „Strażaka Roku” w danej gminie.  Ze względu na termin naszego posiedzenie Prezydium ZOP ; piątek – 24 listopada – prosimy przyspieszyć zgłoszenia do bieżącego tygodnia.
  2. 2 grudnia (sobota); Powiatowe Zawody Pływackie na wąbrzeskiej pływalni. Rozpoczęcie zawodów od godz. 9,oo. Przyjmuje zgłoszenia Jarosław Tylmanowski (697 238 420  mail /jarosłTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. /Start wg. ogłoszonego na naszej stronie regulaminu./ 
  3. 8 grudnia; obchody 25 lecia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Organizator; Prezydium Zarządu Powiatowego OSP. Uroczystość odbędzie się w Nowej Wsi Królewskiej, a zawierać będzie  elementy;

- obchody 25 lecia,

- wręczenie tytułu „ Powiatowy Strażak Roku 2023”,

- wręczenie medali honorowych im. Zygmunta Kalksteina,

- powiatowy opłatek strażaków…

Kategoria: /