Jesienne refleksje ze strażackiego powiatu.
Opracowanie Janusz Marcinkowski.
Skończyło się lato, nadeszła łzawo-smutnawa jesień. Czasem jednak wyłaniają się takie jej piękne obrazy – dla pocieszenia! Wbrew pozorom wiosna nie jest aż tak daleko!
Młodzież i strażacy.
Jeszcze na pograniczu lata i jesieni strażacy z Wielkich Radowisk ćwiczyli z Młodzieżowa Drużyną Pożarniczą. Na zdjęciu władze OSP; Piotr prezes OSP i Paweł Polak naczelnik podejmują tematykę standardowego wyposażenia strażackiego.
Obrady gminnego zarządu OSP w Dębowej Łące.
24 października 2023 roku toczyła się normalna organizacyjna praca – spraw do omówienia było wiele. Strażakom w Dębowej Łące od tego roku przewodniczy dh Kamil Gorząch.
Kolejna kronika w obróbce.
Zespól kronikarski OSP Dębowa Łąka zebrał Stanisław Czerski prezes OSP Dębowa Łąka na salce świetlicy OSP Dębowa Łąka w dniu 27 lipca 2023 roku. Rozmawialiśmy o kompleksowym elektronicznym opracowaniu kronikarskim opisującym działalność tej OSP od samych początków jej działalności po dzień dzisiejszy. Tak dla naszej pamięci; w gminie Dębowa Łąka funkcjonuje 7 OSP – takie kronikarskie podsumowanie dokonaliśmy w OSP tej gminy: Lipnicy, Niedźwiedziu, Wielkich Radowiskach, Wielkim Pułkowie – teraz pochyliliśmy się nad materiałem kronikarskim, wspomnieniami, dokumentacją OSP, szperając w innych źródłach
Od lewej Danuta Ozorowska-Nowacka, Stanisław i Barbara Czerscy, Łukasz i Jan Maciejewscy, Krzysztof Brytan, Jan Szablewski.
Druhowie uznali, iż warto jest pracować nad takim opisem, który może powstać dzięki wcześniej gromadzonym zapisom kronikarskim między innymi przez Jerzego Tadycha i Danutę Ozorowska-Nowacką oraz znajdującej się w archiwum OSP dokumentacji. Pracę tą będzie prowadziłem - Ja..Kontynuowaliśmy ją w październiku pod życzliwym nadzorem Przyjaciół z Dębowej Łąki.
Od lewej: Barbara Czerska, Stanisław Czerski, autor, Jan Maciejewski.
Pamięć i smutek!
Nasze ludzkie życie jest tak ułożone, iż przychodzimy na świat, różnymi przyczyny powodują, iż jesteśmy tacy – jacy jesteśmy! Jedni grają w piłkę, inni siedzą przed telewizorem i z komórką w ręku, a jeszcze inni dołączają do strażackiej służby. Wszyscy jednak mamy zapisane odejście na inną – wieczną „niebieską służbę”. W okolicy Święta Zmarłych odwiedzaliśmy nasze cmentarze odwiedzając oprócz rodzinnych grobów także naszych przyjaciół z grona strażackiego bractwa. Niżej refleksyjne zdjęcia Jarosława Herbowskiego z takich odwiedzin.
Grób Zygmunta Kalksteina, starosty wąbrzeskiego w latach 1933-1939. Płyta grobowa leży w alei zasłużonych w Wąbrzeźnie. Starosta był prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP w Toruniu w latach 30 tych. Wraz z innymi patriotami Wąbrzeźna i okolic został zamordowany w Nielubiu w 1939 roku przez miejscowych Niemców – zachowajmy pamięć o Nich!
Na wąbrzeskim cmentarzu, jak i na innych w miejscowościach naszego powiatu warto stanąć i pochylić się nad tymi, którzy odeszli – zasłużeni w służbie „dla Innych”!
Pożegnanie strażaka.
Każdego roku żegnamy naszych Druhów. Zachowujemy tradycyjny ceremoniał; msza pogrzebowa, asysta podczas przejazdu/przejścia na cmentarz i ostatnie oddanie honorów „za służbę”! Na zdjęciach pogrzeb strażaka Jana Tomczyka z Uciąża.
Nowa Wieś Królewska – kondukt żałobny ze strażacką asystą druhów z Uciąża i Nowej Wsi Królewskiej.
Kościół w Nowej Wsi Królewskiej w sierpniowym słońcu.
Spotkanie z byłym Wójtem, a obecnym posłem na Sejm RP.
Jak wszyscy wiedzą Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica w latach 2010-2023 w ostatnich wyborach do Sejmu RP został wybrany posłem naszego toruńskiego regionu. Marcinowi Skonieczce gratulujemy i życzymy dobrego posłowania „dla dobra wspólnego”. Mamy też nadzieję, iż uda się rozwiązać wiele problemów stojących przed Polską i Polakami.
Płużnica 20.11.2023 r.; od lewej: autor – sekretarz gminny i powiatowy OSP, Jarosław Herbowski prezes powiatowy i wojewódzki OSP, Marcin Skonieczka były wójt gminy Płużnica – poseł na Sejm RP, Andrzej Kujaczyński komendant gminny OSP, Edward Kruk prezes gminny OSP.
Strażacy i pomnik Niepodległości w Nowej Wsi Królewskiej.
Materiały Andrzej Kujaczyński; zdjęcia Ewelina Zakierska.
Pomnik Niepodległości na placu przy kościele parafialnym w Nowej Wsi Królewskiej został odsłonięty z inicjatywy ks. Jacka Dudzińskiego i rady parafialnej w 100 lecie „powrotu do Macierzy” 11 listopada 2018 roku. Od tego momentu zbieramy się tutaj na przypomnienie tamtego doniosłego faktu w życiu naszego narodu. Uczyniliśmy to również w dniu 11 listopada 2023 roku. Uroczystość rozpoczęto mszą w intencji Ojczyzny odprawioną przez proboszcza ks. Jarosława Janowskiego.
Strażacy, mieszkańcy i ks. Jarosław Janowski.
W uroczystości wzięli udział strażacy z Czapel, Nowej Wsi Królewskiej, Uciąża i Wieldządza – działające na terenie tej parafii.
Poczty sztandarowe w uroczystości w Nowej Wsi Królewskiej.
Od lewej; Andrzej Kujaczyński komendant gminny OSP – dowódca uroczystości. Poczet OSP Uciąż: Ireneusz Borowski, Marian Piątek, Tomasz Kunstler; poczet OSP Wieldządz; Jakub Simson, Zbigniew Curlej, Marcin Dubiela.
W drugiej części uroczystości stanęliśmy naprzeciw pomnika „Niepodległości”.
Strażacy zgromadzeni wokół pomnika.
Edward Kruk prezes gminny OSP i druh Józef Taczyński z Uciąża.
Nasi strażacy obecni są zawsze; „kiedy zajdzie potrzeba”, również wtedy, kiedy trzeba przypomnieć nasz honorowy - patriotyczny obowiązek.
Dla Niepodległej w Wielkich Radowiskach.
Jak każdego roku, tak i w dniu 11 listopada 2023 roku druhowie strażacy, harcerze uczestniczyli w mszy św. w intencji Ojczyzny. Zdjęcia nadesłał druh Paweł Polak.
Delegacja strażaków złożyła kwiaty przy pomniku „Niepodległej” w Dębowej Łące. Podkreślmy fakt, iż w tych uroczystościach oprócz strażaków są nasi młodzi Przyjaciele – harcerze!
Strażacki konkurs plastyczny.
Trwa konkurs rozpisany w poszczególnych gminach naszego powiatu. Pod koniec listopada z gmin powędrują do „strażackiego powiatu” wyróżnione prace, które z kolei poddane zostaną poddane ocenie. Wyróżnione powędrują do województwa… Nasze plastyczne dzieła powstają głównie dzięki pochyleniu się nad tym tematem nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych – którym serdecznie Dziękujemy za wysiłek w wypełnieniu tego zadania.
Praca Jana Dudzika z Płużnicy ucznia tutejszej podstawówki.
Jeszcze kilka przypomnień z powiatowego kalendarza.
- Przyjmujemy zgłoszenia z gmin na tytuł „Strażaka Roku” powiatu wąbrzeskiego. Winno to być zgłoszenie osób, które uzyskały tytuł „Strażaka Roku” w danej gminie. Ze względu na termin naszego posiedzenie Prezydium ZOP ; piątek – 24 listopada – prosimy przyspieszyć zgłoszenia do bieżącego tygodnia.
- 2 grudnia (sobota); Powiatowe Zawody Pływackie na wąbrzeskiej pływalni. Rozpoczęcie zawodów od godz. 9,oo. Przyjmuje zgłoszenia Jarosław Tylmanowski (697 238 420 mail /jarosłTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. /Start wg. ogłoszonego na naszej stronie regulaminu./
- 8 grudnia; obchody 25 lecia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Organizator; Prezydium Zarządu Powiatowego OSP. Uroczystość odbędzie się w Nowej Wsi Królewskiej, a zawierać będzie elementy;
- obchody 25 lecia,
- wręczenie tytułu „ Powiatowy Strażak Roku 2023”,
- wręczenie medali honorowych im. Zygmunta Kalksteina,
- powiatowy opłatek strażaków…