Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Strażackie ćwiczenia w Niedźwiedziu.

Janusz Marcinkowski

Ćwiczenia strażackie w Niedźwiedziu.

 Przedruk tekstu u zdjęć ze strony PSP Wąbrzeźno i OSP Myśliwiec - Janusz Marcinkowski.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie zorganizowała ćwiczenia w dniu19 października 2023 roku. Zostały one przeprowadzone na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Niedźwiedziu oraz otaczającym kompleksie leśnym.

2023 10 19 ćwicz w Niedźwiedziu 2

Ćwiczenia obserwowali: zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Robert Wiśniewski, starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, wójt gminy Książki Krzysztof Zieliński, wójt gminy Ryńsk Władysław Łukasik oraz zastępca wójta gminy Dębowa Łąka Mateusz Rutkowski.

2023 10 19 ćwicz w Niedźwiedziu 1

2023 10 19 ćwicz w Niedźwiedziu 5

Scenariusz przewidywał kilka epizodów:

  1. Podczas codziennych prac prowadzonych na terenie pryzmy odpadów doszło do samorzutnego zapalenia się materiałów przywiezionych przez śmieciarkę. Niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały szybkie rozprzestrzenienie się ognia, który zagrażał instalacji do odzyskiwania metanu.
  2. Podczas dojazdu ma miejsce zdarzenia kierowca jednego z zastępów OSP traci panowanie nad pojazdem pożarniczym i powoduje wypadek uderzając w drzewo. W wyniku zdarzenia strażacy doznają obrażeń.
  3. Jeden z pracowników stacji sortowniczej, będący pod wpływem zdarzenia oraz przejazdu alarmowego dużej ilości samochodów pożarniczych, traci czujność i przez nieuwagę potyka się i wpada wprost pod nadjeżdżający nośnik kontenerowy. Stan poszkodowanego jest nieznany, nie ma możliwości aby wyciągnąć go przy pomocy przygodnego sprzętu.
  4. Dochodzi do dalszego rozwoju pożaru i przeniesienia ognia poza ogrodzenie wysypiska, aby kontynuować efektywną akcję gaśniczą należy dotrzeć do miejsca ognia od strony północnej pokonując mało uczęszczaną drogę leśną. Dodatkowym utrudnieniem są powalone przez wiejący poprzedniego dnia silny wiatr drzewa.
  5. Podczas prowadzenia akcji gaśniczej dociera zgłoszenie od dyżurnego Policji w Wąbrzeźnie, że nieopodal prowadzonej akcji gaśniczej widziana była grupa kilu osób. Mieszkańcy próbujący nawiązać z nimi kontakt spotkali się z ich agresywnym i wulgarnym nastawieniem, w momencie dojazdu patrolu policji, uciekli do lasu. Policjanci podczas przeprowadzonego rozpoznania spostrzegli na ziemi ślady krwi. W trosce o ich zdrowie Policja podjęła decyzję o wszczęciu poszukiwań. Z uwagi na rozległy obszar poszukiwań dyżurny Policji zwrócił się do SKKP PSP w Wąbrzeźnie o udzielenie pomocy w postaci zadysponowania drona z operatorem.

W ćwiczeniach trwających ponad cztery godziny udział wzięło 28 zastępów strażackich (92 strażaków) oraz policjanci.

Druhowie z OSP Myśliwiec.

            Na ćwiczenia wyjechali strażacy: Wojciech Barański, Jakub Barański, Paweł Majewski i Bartosz Nelkowski.

2023 10 19 ćwicz w Niedźwiedziu 3

2023 10 19 ćwicz w Niedźwiedziu 4

Ćwiczenia przebiegły sprawnie, strażacy sprawdzili swoje umiejętności, nabyli też nowe.

Kategoria: /