Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Spotkanie wojewódzkiego Klubu Kronikarzy.

Janusz Marcinkowski

Spotkanie wojewódzkiego Klubu Kronikarzy OSP.

Opracowanie Janusz Marcinkowski, zdjęcia Sławomir Balawejder.

           2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 2                       

   SZANOWNE DRUHNY i DRUHOWIE

       W imieniu Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. kujawsko – pomorskiego serdecznie zapraszam na spotkanie kronikarzy, które odbędzie się dnia 23 września 2023 r. /sobota/ o godz. 10oo siedzibie Domu Kultury w Zakrzewie.

  1. Proponowany program:
  2. Informacja o działalności WKK
  3. Prezentacja regionu - wójt gminy Zakrzewo Artur Nenczak
  4. Praktyczne sposoby prowadzenia i dokonywania zapisów w kronikach – Józef Nowakowski
  5. Prezentacja kronik, dyskusja
  6. Sprawy organizacyjne
  7. Zakończenie i wspólny posiłek we „Dworze Biesiadnym” w Zakrzewie.

Na spotkanie zapraszał w imieniu zarządu wojewódzkiego OSP Zbigniew Sosnowski w-ce prezes zarządu. Niżej druhowie na sali Domu Kultury w Zakrzewie.

2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 1

        Jak zwykle prezentowane były kroniki strażackie tworzone w różnych formach. Wraz z rozwojem technicznych środków przekazu, my kronikarze strażaccy mamy dzisiaj do dyspozycji komputer, internet, różne programy wspomagające nasze pisanie i tworzenie opracowań. Posługujemy się aparatami fotograficznymi z zapisem i możliwością przesyłu i obróbki elektronicznej itp. Wszystko to ułatwia nam pracę, ale także zmienia podejście do tworzenia kronik „ręcznie pisanych”. W końcu jednak liczy się efekt końcowy – utrwalić to co strażacy z wielkim poświęceniem czynią dla swej służby ludziom.

2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 6

Spotkanie prowadził Piotr Marciniak członek zarządu wojewódzkiego OSP, prezes zarządu powiatowego OSP. Obecny był i wprowadził w kronikarskie tematy Stanisław Kwaśnik, który ma całkiem wielki dorobek kronikarski dokumentujący historię strażactwa w Województwie.

2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 4

O problemach historycznych i bieżących gminy Zakrzewo opowiadał Artur Nencak – wójt gminy Zakrzewo. Jemu też zawdzięczamy gościnne przyjęcie w Zakrzewie – za co uczestniczy bardzo dziękują.

2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 3

W trakcie spotkania wysłuchaliśmy wykładu Józefa Nowakowskiego – lokalnego historyka i kronikarza. Wykład był połączony z dyskusją o kwestiach naszej kronikarskiej roboty. Było więc o korzeniach strażactwa – do najwcześniejszych, rzymskich czasów sięgając oraz o problemach zbierania materiałów, ich selekcji, obróbce i tworzeniu kronikarskich zapisów.

2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 5

Po interesujących zajęciach z udziałem miejscowych strażaków zafundowano nam spacer po centrum wsi. Obejrzeliśmy stojący opodal domu kultury pałac i park podworski, a co ciekawsze było nam dane zwiedzić niedaleko położony drewniany kościół wybudowany bodajże w 1745 roku.

Niżej nasz spacer do urokliwego kościoła.

Screen Shot 09 24 23 at 11.21 AM

Przed kościołem była rozmowa z proboszczem ks. Pawłem Kacprzakiem o historii, kościele i o życiu. Mogliśmy zwiedzić ten stary kościół, które konstrukcja trwa niezmiennie od 1745 roku. Kościół wybudowali karmelici bosi, a ufundowali ją Anna i Stanisław Sokołowski, kasztelan brzesko-kujawski. Niżej obrazy z tego zwiedzania.

2023 9 23 spotk Klubu Kronikarzy 7

Screen Shot 09 24 23 at 11.20 AM

Jeden z ołtarzy bocznych jest odnowiony - reszta czeka na swoją kolej.

Screen Shot 09 24 23 at 11.20 AM 001

Na zakończenie zjedliśmy wspólny obiad, przy czym już wcześniej ustalono, że znowu spotkamy się w styczniu koło Grudziądza.

Uczestnicy spotkania w Zakrzewie.

Screen Shot 09 24 23 at 11.00 AM

Zapiszmy jeszcze, iż z naszego - wąbrzeskiego powiatu uczestniczyli w tym spotkaniu kronikarze;

Screen Shot 09 24 23 at 10.59 AM

Magdalena Balawejder, autor, Sławomir Balawejder.

Kategoria: /