Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Pamięci Poległych i Zamordowanych.

Janusz Marcinkowski

Pamięci Poległym i Zamordowanych.

Opracowanie Janusz Marcinkowski. Zdjęcia Agnieszka Galczewska, autor.

 

Na terenie gminy Dębowa Łąka jest kilka miejsc uświęconych krwią zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej. Jednym z takich miejsc, gdzie w czasie wojny Niemcy zamordowali wielu Polaków jest „Golgota” w Kurkocinie, gdzie zbieramy się kilka razy w roku, aby przypomnieć o ludziach, którzy za Polskę – za Jej Niepodległość oddali życie. To tutaj w 1939 roku żołnierze armii niemieckiej w stodole w miejscowości Kurkocin dokonali mordu na ponad 500 Polakach. W 1965 roku powstał pomnik, ufundowany przez Społeczeństwo Powiatu Wąbrzeskiego. W 1997 roku, mieszkańcy Kurkocina podjęli inicjatywę rozbudowy pomnika. Na podstawie projektu zbudowano kaplicę, postawiono krzyż, położono kostkę oraz wykonano ogrodzenia Miejsca Pamięci Narodowej. w początkowych latach 2000 cznych Jerzy Polcyn wójt gminy Dębowa Łąka, podjął działania, aby sprowadzić do Kurkocina prochy pogrzebanych Polaków z Charkowa, Katynia, Ostaszkowa, Miednoje, Monte Cassino, Oświęcimia, Stutthofu i Dachau.

Kurkocin.

W szczerym polu … kaplica poświęcona zamordowanym  Polakom

2023 9 9 pomnik Kurkocin 1

      Każdego roku we wrześniu stają tu na apelu poległych-zamordowanych nasi druhowie, harcerze, przedstawiciele organizacji i władz samorządowych oddając pamięć w myśl Wisławy Szymborskiej;

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.

2023 9 9 pomnik Kurkocin 5

2023 9 9 pomnik Kurkocin 2

2023 9 9 pomnik Kurkocin 3

Sławomir Szmytkowski komendant gminny OSP i poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej Wielkich Radowisk, strażaków z gminy Dębowej Łąki z Wielkich Radowisk, Kurkocina i Wielkiego Pułkowa.

 Wartę przy pomniku pełnili harcerze drużyny ZHP z Wielkich Radowisk.

2023 9 9 pomnik Kurkocin 4

Zebrali się mieszkańcy, przedstawiciele samorządów, organizacji, stowarzyszeń.

2023 9 9 pomnik Kurkocin 7

    Cześć tej pamięci oddała między innymi delegacja naszych druhów; Kamil Gorząch prezes gminny OSP, Jan Szablewski członek honorowy zarządu powiatowego OSP, Stanisław Czerski prezes OSP Dębowa Łąka.

2023 9 9 pomnik Kurkocin 6

Kategoria: /