Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Panie z Niemiec u strażaków w Nowej Wsi Królewskiej.

Janusz Marcinkowski

Panie z KGW z Hagen u strażaków w OSP Nowa Wieś Królewska.

 

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

          28 maja br. strażacy i panie z KGW z Nowej Wsi Królewskiej gościli naszych przyjaciół z niemieckiej gminy Bremischen-Hagen z północnych Niemiec. Jak prawie wszystkim wiadomo z górą od 20 lat gmina Płużnica współpracuje z mieszkańcami w wielu dziedzinach. Jednym z ogniw tej współpracy są niemieccy i polscy strażacy oraz panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. Niemieckie gospodynie wiejskie zrzeszają sporą ilość Pań, a zajmują się między innymi: reprezentowaniem i promowaniem życia na wsi, organizują i biorą udział w szkoleniach, kursach „kucharzenia”. Panie sukcesywnie wydają książki kucharskie z przepisami na smakowite jedzenie. Część tych książek-przepisów kulinarnych trafi do naszych płużnickich kół.

Panie z Hagen na placu przed świetlicą-remizą OSP w Nowej Wsi Królewskiej.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 1

Delegację niemiecką podejmowały panie z KGW, strażacy oraz przedstawiciele okolicznych wsi. Od lewej panie z KGW: Ewa Boryczko, Anna Kruk, Bogusława Kruk, Tadeusz Ciszewski (strażak), Dorota Wąż i Grażyna Chojnacka (sołtyski wsi Czaple i Kotnowa), Andrzej Kujaczyński komendant gminny OSP, Leszek Ozorowski sołtys Nowej Wsi Królewskiej.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 6

   Na tym zdjęciu nie ma wszystkich pań – tak więc Podziękowania należą się wszystkim paniom z KGW, które krzątały się wokół poczęstunku dla naszych gości. Pracowały Panie: Ewa Boryczko, Sabina, Renata, Marlena Dąbkowskie, Bogusława i Anna Kruk, Renata Mierzwicka, Daria Ulbrich, Katarzyna Warszewska i Bernadecie Welz. Za smaczne pierogi z grzybami i kapustą dodatkowo Dziękuje Autor artykułu.

Delegacji niemieckiej przewodził Andreas Wittenberg burgermeister (wójt) gminy Bremischen-Hagen (w środku). Od lewej Marcin Skonieczka wójt gminy Płużnica i Mateusz Wojnowski – od samego początku współpracy obu gmin tłumacz tego wszystkiego co między przyjaciółmi się mówi! Strażaków reprezentował Edward Kruk prezes miejscowej straży i gminnej organizacji strażackiej jednocześnie.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 2

Gości witał Edward przedstawiając działalność nowowiejskiej straży, oraz oprowadzając ich po niemałym obiekcie. Strażacy z Nowej Wsi Królewskiej od połowy lat 80 tych gospodarowali obiektem, na który składa się: sala świetlicy wsi, zaplecze sanitarno-kuchenne, biuro straży pożarnej i remizy OSP, w której stoją dwa samochody pożarnicze (strażacy czekają na nowy samochód), oraz wyposażenie ratownicze i osobiste strażaków.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 3

W przygotowania do godnego przyjęcia gości brało udział kilkanaście osób, w tym nowowiejscy strażacy; Arkadiusz Kruk, Leszek Ozorowski, Kamil Szumachowski, Paweł Tomaszewski.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 4

         Od lewej: Arkadiusz Kruk, Leszek Ozorowski, Kamil Szumachowski, Paweł Tomaszewski. Niżej rodzina naczelnika OSP Arkadiusza Kruka.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 5

Po zwiedzaniu remizy OSP wszyscy spotkaliśmy się na sali świetlicy, aby porozmawiać o naszych sąsiedzkich sprawach kobiet i strażaków przyjaźniącej się społeczności polskiej i niemieckiej gminy. Nizej ba zdjęciu uczestnicy spotkania.

2023 5 28 Hagen w NWK OSP 7

Kategoria: /