Wieści z posiedzenia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie..
Opracowanie Janusz Marcinkowski.
Na posiedzenie zebraliśmy się w dniu 14 kwietnia br. 17,oo w Domu Strażaka w Wąbrzeźnie. Jak czytelnicy zauważą ze względów organizacyjnych stawiliśmy się niecodziennie i wyjątkowo w „cywilu”. W przeciwieństwie do poprzednich epidemicznych lat mogliśmy przyjąć, iż to wielkie zagrożenie minęło i możemy spotykać się dla zaprojektowania wielu prac dla powiatowej organizacji strażackiej w 2023 roku. Na początek policzyliśmy się i okazało się, iż frekwencja była niemal 82 %, co zważywszy pełnienie wielu funkcji przez członków Zarządu jest to niezłe osiągnięcie. Głównym zadaniem naszego spotkania było podsumowanie I kwartału 2023 roku i rozmowa o planie zadań strażackich w powiecie na ten rok. W tej kwestii opublikujemy w odrębnym dokumencie plan zadań przyjętych do realizacji. Jak zwykle zmagamy się z kwestiami organizacyjnymi, z uczestnictwem strażaków, a również z zapewnieniem odpowiednich pieniędzy na te działania. Prawdę mówiąc, żeby nie pomoc Gmin nie zdołalibyśmy przeprowadzić należycie tych prac.
Jarosław Herbowski prezes powiatowy i wojewódzki OSP, Sławomir Szmytkowski komendant gminny OSP Dębowa Łąka, Jan Szablewski honorowy członek zarządu, Judyta Majewska-Nowek prezes OSP Zieleń.
Stefan Pyć przewodniczący komisji rewizyjnej, Eugeniusz Bala prezes OSP Blizienko, Lech Jazownik w-ce prezes OSP Płużnica; st. bryg. Sławomir Herbowski, honorowy członek zarządu, z-ca komendanta wojewódzkiego PSP; st. kpt. Robert Stasiak komendant powiatowy PSP.
Grzegorz Komorowski komendant gminny OSP –Książki, Piotr Błażejewski prezes gminny OSP Książki, Marcin Milanik komendant gminny OSP gminy Ryńsk, Paweł Polak naczelnik OSP Wielkie Radowiska, Jarosław Kubasik członek komisji rewizyjnej – prezes OSP Płużnica.
Edward Kruk prezes gminny OSP gm. Płużncia, Jarosław Tylmanowski w-ce prezes powiatowy OSP, Janusz Kopczyński przewodniczący komisji historycznej i odznaczeń zarzadu, Marian Piątek prezes OSP Uciąż i dostrzeżony „złapany komórką” przez Sławomira Herbowskiego Janusz Marcinkowski sekretarz zarządu powiatowego OSP – autor notatki.
Zakończyliśmy w „normalnym” czasie zebrania sprawozdawcze we wszystkich OSP powiatu. Mamy obecnie na terenie powiatu następującą liczbę OSP w gminach:
Dębowa Łąka – 7,
Książki – 4,
Płużnica – 11,
Ryńsk – 12,
Wąbrzeźno – 2.
Łącznie funkcjonuje w powiecie wąbrzeskim 36 OSP, które są na etapie prac nad zawarciem umowy z gminami; a/ prowadzenie działalności; b/ na prowadzenie obsługi (księgowości) finansowej OSP przez gminy. Są to kwestie wynikające z nowej ustawy o OSP i ich zawarcie jest wzajemnym obowiązkiem Gminy i OSP.
Sporo czasu poświęciliśmy działaniu z młodzieżą strażacką. Organizowane będą obozy szkoleniowe i zawody w systemie CTIF.
W trakcie posiedzenia wysłuchaliśmy wypowiedzi druhów; st. kpt. Roberta Stasiaka i st. bryg. Sławomira Herbowskiego. Nasze (ochotników) współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną w głównym stopniu służy zapewnieniu ochrony przeciwpożarowej i ogólnie pomocy ludziom w razie różnych zdarzeń. Naszą wspólnym zadaniem jest zadbanie o uzupełnienie sprzętu, samochodów, ale także o wyszkolenie strażaków. Za szczególnie trudne uznano szkolenie medyczne – poza kłopotami ze zdaniem egzaminu z tego szkolenia – panuje zrozumienie, iż strażak ratownik musi być należycie przygotowany do udzielenia pomocy poszkodowanym – tak, aby swoim postępowaniem nie narazić zdrowia ratowanych.
Rozmawialiśmy o zakupie samochodów pożarniczych dla OSP. W tym roku finansowane z różnych źródeł otrzymają: OSP Błędowo, OSP Kurkocin, OSP Orzechowo, OSP Książki. Dwa nowe samochody trafią do druhów z PSP.
W sumie, jak to wynika z rocznego planu pracy czeka nas pracowity rok. Oczywiście – gdzieś tam na pierwszym miejscu pozostaje kwestia udziału OSP, zwłaszcza tych jednostek z Krajowego System Ratowniczo-Gaśniczego w akcjach na terenie powiatu wąbrzeskiego i jak trzeba poza nim – również!