Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Wielkanocna służba strażaków gm. Płużnica.

Janusz Marcinkowski

Strażacy w Wielkanocnej służbie.

Opracowanie Janusz Marcinkowski, zdjęcia własne i Marioli Łęgowskiej z Błędowa.

 Tradycyjnie strażacy gminy Płużnica podjęli się pełnić honorową służbę wielkanocną przy Pańskim Grobie w trzech parafiach gminy Płużnica; Błędowie, w Nowej Wsi Królewskiej i Płużnicy. Służbę tą pełnią w piątek i sobotę zazwyczaj strażacy wszystkich 11 OSP z terenu gminy. Utrwaliliśmy w fotografii pełnione warty we wszystkich trzech kościołach.

Nowa Wieś Królewska – kościół pw. Św. Jana Chrzciciela.

Screen Shot 04 10 23 at 10.06 AM

Wartę rozprowadzał Edward Kruk prezes gminny OSP; obok Mateusz Kupiec i Arkadiusz Kruk. Niżej strażacy pełniący wartę: z OSP Czaple: Marcin Dąbrowski, Szymon Kozłowski, Marian Ingram, Z OSP Uciąż: Jerzy Rajca.

Screen Shot 04 10 23 at 09.27 AM 001

Ponadto wartę honorową pełnili strażacy z OSP Wieldządz: Marcin Dubiela, Marcin Grodecki, Arkadiusz Pizoń, Jan Simson, Mirosław Sosnowski, Eugeniusz Welz.

W kościele w Nowej Wsi Królewskiej zastałem uroczystość święcenia „święconek” przez ks. Jarosława Janowskiego, który przed udzieleniem błogosławieństwa przeprowadził rozmowę z przybyłymi dziećmi o symbolice świąt wielkanocnych w historii naszej religii. Rozmowa była swobodna, wyjaśniająca miedzy innymi słowa: „Baranek Boży”, symbolikę wielkanocnego jajka itp. Niżej ks. Jarosław Janowski i dzieci.

Screen Shot 04 10 23 at 09.27 AM 002

Parafianie przybyli do nowowiejskiej świątyni z koszyczkami z jedzeniem. Zwyczajowo są to jajka, ciasta, wędliny… ze świątecznym przybraniem.

1 1

W błędowskim kościele pw. Św. Michała Archanioła zgromadzili się do wspólnego zdjęcia z ks. proboszczem Stefanem Szajdą miejscowi strażacy, którzy oprócz tegoż zdjęcia pełnili służbę przy Pańskim Grobie.

Screen Shot 04 10 23 at 09.28 AM

    Od lewej: Jan Dąbrowski, Angelika Łęgowska, Marek Łęgowski, ks. Stefan Szajda, Krzysztof Ślesar, Ryszard Aniszewski, Kazimierz Chmielewski, michał Wąż, Remigiusz Balon, Damian Dąbrowski, Łukasz Ślesar.

Screen Shot 04 10 23 at 09.30 AM

Marek Łęgowski, Kazimierz Chmielewski, Ryszard Aniszewski, Angelika Łęgowska.

W sobotę o godzinie 10,oo w kościele w Błędowie ks. Stefan Szajda święcił „święconkę”. Wiernym parafii towarzyszyli druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a tym: Krzysztof Szatkowski, Antoni Dąbrowski, Angelika Łęgowska i Agata Psiuk.

Screen Shot 04 10 23 at 09.59 AM

Wartę wystawiły również OSP z terenu parafii płużnickiej; Czpale, Ostrowa, Płużnicy w kościele pw. Św. Małgorzaty.

Screen Shot 04 10 23 at 09.30 AM 001

Wartę trzymali: Bogdan Sosnowski i Marcin Dąbrowski z Czapel.

*Wieś Czaple wskutek zaszłości historycznej w połowie należy do parafii nowowiejskiej, w połowie do płużnickiej.

 Z płużnickiej OSP w warcie służyli: Karol Klimek, Grzegorz Mucha, Adam Szczepanik, Miłosz Liszaj, Artur Pitan i Tomasz Wąż. Z ostrowskiej OSP; Grzegorz, Damian, Piotr Sokołowie, Piotr Lisewski i Jan Pawlikowski.

            Strażacy służyli asystą w Wielki Piątek podczas drogi krzyżowej. Np. w Płużnicy byli to druhowie: Marek Liszaj, Grzegorz Mucha, Karol Klimek, Kacper Stafiej oraz Grzegorz Sokół z Ostrowa.

            Naszym Druhom złożyli podziękowanie za tą służbę księża wszystkich naszych parafii: ks. Stefan Szajda, ks. Jarosław Janowski i ks. Leszek Sudoł.

Screen Shot 04 10 23 at 09.31 AM

            Pogoda w sobotę „zrobiła” się wręcz piękna, a na dodatek bardzo fotograficzna, to i zrobienie zdjęcia odnowionego kościoła w Błądowie była czystą przyjemnością!

Kategoria: /